Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Donald Trump prehral na plnej čiare: Toto amerického exprezidenta určite nepoteší

Americký exprezident Donald Trump
Americký exprezident Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci, File
08.03.2021 22:10

WASHINGTON - Najvyšší súd USA v pondelok zamietol posledné z odvolaní, ktoré podal exprezident USA Donald Trump v snahe zvrátiť výsledok prezidentských volieb z novembra minulého roku. Informovala o tom agentúra DPA.


Trump sa v rámci svojho posledného odvolania snažil spochybniť výsledok volieb v americkom štáte Wisconsin, ale Najvyšší súd sa odmietol týmto prípadom vôbec zaoberať. Trumpov volebný štáb žiadal, aby súd vyhlásil voľby vo Wisconsine za protiústavné a neplatné, pričom tvrdil, že tam došlo k početným prípadom porušenia platných právnych predpisov.

Týmto súdnym procesom sa Trumpov tím usiloval o zvrátenie víťazstva Joea Bidena vo Wisconsine - napriek tomu, že celkový výsledok prezidentských volieb by sa tým už nijako nezmenil. Trumpov tím pôvodne inicioval desiatky súdnych sporov, ktorými sa jeho právnici pokúšali zmeniť výsledky volieb. Pre svoje tvrdenia o volebných podvodoch však nepredložili žiadne relevantné dôkazy. Mnohými z týchto sťažností sa súdy odmietli zaoberať. Takéto stanovisko vyniesol v pondelok aj Najvyšší súd.

Joe Biden sa úradu prezidenta USA ujal po inaugurácii 20. januára. Na rozdiel od zaužívaného zvyku sa odstupujúci prezident Trump na tomto akte nezúčastnil a nový prezidentský pár ani neprivítal v Bielom dome.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články