Nedeľa, 18. apríl 2021. Meniny má Valér, zajtra Jela.

Ďalšiemu prezidentovi hrozí impeachment: Tentokrát je to Volodymyr Zelenskyj

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/AP/Sergey Dolzhenko
03.02.2021 12:48

KYJEV - Poslanecký klub strany Opozičná platforma - Za život chce iniciovať ústavnú žalobu voči ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý svojím výnosom najmenej na päť rokov zastavil vysielanie troch televíznych kanálov - NewsOne, 112 Ukrajina a Zik, spájaných s jedným z lídrov Opozičnej platformy Viktorom Medvedčukom. Vysielanie týchto televízii je teraz k dispozícii iba na videoportáli YouTube.


Medvedčuk má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Spomínané tri stanice vlani na jeseň informovali o ich stretnutí, na ktorom sa diskutovalo o možnosti obnovenia vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom a o zrušení sankcií. V reakcii na to začali ukrajinské úrady preverovať dianie v týchto televíziách. Následne konštatovali, že sú aktívne a často aj otvorene využívané ako nástroj ruskej propagandy na Ukrajine.

Poslanec Opozičnej platformy Vadym Rabinovyč podľa agentúry Interfax kritizoval rozhodnutie ukrajinskej vlády a uviedol, že "dnes, prvýkrát v celej histórii samostatnej Ukrajiny, boli naraz vypnuté tri popredné televízne kanály". Ďalej uviedol, že "v blízkej budúcnosti" sa uskutoční mimoriadny zjazd opozičnej formácie, ktorý rozhodne o ďalších krokoch. Cieľom je začať konanie o odvolaní Zelenského z funkcie prezidenta, lebo "sa vysmieva voličom, celej krajine".

Kandidát na ukrajinského prezidenta
Zdroj: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

Politickí analytici sa domnievajú, že zbavenie Zelenského prezidentskej funkcie prostredníctvom impeachmentu momentálne nie je reálne. Zelenskyj v utorok svojím výnosom uviedol do platnosti rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO), ktorá odporučila zablokovať vysielanie troch televíznych kanálov spájaných s Viktorom Medvedčukom.

Sankcie, ktoré zahŕňajú aj zmrazenie majetku, sa vzťahujú aj na majiteľa televíznych staníc Tarasa Kozaka, poslanca ukrajinského parlamentu za stranu Opozičná platforma - Za život. Zelenského poradca Mychajlo Podoľak považuje rozhodnutie o sankciách za "absolútne transparentné a motivované". Predstavitelia samotných televízií ho však vnímajú ako politickú pomstu a Ukrajinský zväz novinárov za útok na slobodu prejavu.


Galéria

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj Kandidát na ukrajinského prezidenta

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články