Utorok, 20. apríl 2021. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

Ukrajinský prezident uvalil sankcie na tri TV kanály: Slúžia vraj záujmom Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/AP
03.02.2021 09:02

KYJEV - Na Ukrajine prestali vysielať tri hlavné televízne kanály. Rozhodol o tom prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého kancelária tieto opatrenia vysvetlila bojom proti dezinformáciám z Ruska. Informovala o tom v stredu agentúra Ukrinform.


Programy televíznych kanálov NewsOne, 112 Ukrajina a Zik a ich regionálne projekty sú teraz k dispozícii iba na videoportáli YouTube. Ich vysielanie na území Ukrajiny bolo zastavené najmenej na päť rokov. Vlastníkom týchto kanálov je poslanec parlamentu za strany Opozičná platforma-Za život Taras Kozak.

O Kozakovi sa na Ukrajine hovorí, že je "pravou rukou" šéfa politickej rady tejto strany Viktora Medvedčuka. Tieto TV kanály aj odvysielali Medvedčukovo stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, keď sa diskutovalo o možnosti obnovenia vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom a o zrušení sankcií. Je tiež známe, že Medvedčuka a Putina spája i to, že ruský prezident je krstným otcom dcéry Medvedčukovcov Darje.

V reakcii na to začali ukrajinské úrady preverovať dianie v televíziách. Podľa poradcu vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta sú tieto tri televízne kanály aktívne a často otvorene využívané ako nástroj ruskej propagandy na Ukrajine. O zastavení vysielania troch televíznych kanálov rozhodol Zelenskyj na základe rozhodnutia Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Sankcie sa vzťahujú aj na majiteľa zakázaných televíznych staníc - aktíva Tarasa Kozaka na Ukrajine budú zablokované. Zelenského poradca Mychajlo Podoľak považuje toto rozhodnutie za "absolútne transparentné a motivované". Predstavitelia televízií ho však vnímajú ako politickú pomstu a Ukrajinský zväz novinárov za útok na slobodu prejavu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články