Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Europol upozornil na falšovateľov negatívnych výsledkov testov na KORONAVÍRUS

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
01.02.2021 14:39

BRUSEL - Európsky policajný úrad so sídlom v Haagu (Europol) vydal v pondelok varovanie pred zločincami v Európe, ktorí zneužívajú pandémiu nového koronavírusu a vyrábajú i predávajú falošné testy s negatívnom výsledkom.


Europol upozornil, že pokiaľ budú naprieč Európou v platnosti rôzne cestovné obmedzenia, zavádzané v snahe zastaviť šírenie koronavírusu a jeho nové mutácie, je veľmi pravdepodobné, že podobné podvodné praktiky budú pokračovať. V tlačovej správe Europolu sa uvádza, že viacero prípadov podvodného predaja testov na COVID-19 s negatívnym výsledkom sa objavilo na parížskom letisku Charlesa de Gaulla, v Británii či v Španielsku.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

V Británii boli podvodníci prichytení pri predaji falošných testov, ktoré ponúkali za cenu 100 libier. Španielska polícia zase v priebehu decembra zadržala podvodníka predávajúceho falošné výsledky testovania po 40 eur. Europol v tejto súvislosti získal spravodajské informácie o špeciálnej mobilnej aplikácie, ktorú údajne využíva zločinecká skupina Rathkeale Rovers z Írska na falšovanie úradných výsledkov testov na COVID-19.

Európsky policajný úrad upozornil, že vzhľadom na rozsiahle dostupné technologické prostriedky, vysokokvalitné tlačiarne a špeciálne softvéry, sú podvodníci schopní vyrobiť vysokokvalitné falošné dokumenty alebo sfalšovať tie úradné. Členské štáty EÚ by podľa odporúčania Europolu mali s touto inštitúciou zdieľať všetky dostupné informácie o trestnej činnosti súvisiacej s falošnou dokumentáciou k testom na COVID-19.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články