Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

Bieloruskí demonštranti vytvorili ľudskú reťaz: Polícia viac ako 100 z nich zadržala

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo
23.01.2021 20:36

MINSK - Bieloruská polícia zadržala v sobotu približne 100 demonštrantov, ktorí v hlavnom meste Minsk tvorili ľudské reťaze a požadovali odstúpenie dlhoročného autoritatívneho lídra Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra AP.


Podľa bieloruskej polície vytvorili demonštranti v Minsku viacero živých reťazí, v rámci ktorých sa za ruky chytilo niekoľko desiatok ľudí. Polícia neuviedla, koľko osôb zadržala. Demonštranti mávali bielo-červenými zástavami, ktoré sú symbolom opozície a skandovali slogany požadujúce Lukašenkovo odstúpenie.

Protesty sa v Bielorusku konajú od sporných prezidentských volieb z vlaňajšieho augusta. Podľa oficiálnych výsledkov si v nich Lukašenko zaistil šiesty mandát hlavy štátu, avšak opozícia označuje voľby za zmanipulované. S týmto hodnotením sa stotožnila EÚ aj mnohé ďalšie krajiny sveta, ktoré odmietli uznať Lukašenka za legitímneho prezidenta.

Podľa správ aktivistov bolo od začiatku protestov zadržaných v Bielorusku už viac než 30.000 demonštrantov a tisíce z nich brutálne zbili príslušníci bezpečnostných zložiek. Existujú dôveryhodné správy o mučení a zlom zaobchádzaní so zadržanými, pri ktorom niekoľko ľudí i zomrelo.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články