Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

V Bielorusku zatkli počas protestov proti Lukašenkovi viac ako 120 ľudí

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko
Zdroj: SITA/Andrei Stasevich/BelTA Pool Photo via AP
01.02.2021 06:02

ŽENEVA - Viac ako 120 ľudí zatkli v nedeľu v Bielorusku počas protestov proti dlhoročnému prezidentovi krajiny Aleksandrovi Lukašenkovi, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na bieloruskú ľudskoprávnu organizáciu Viasna.


Videozáznamy podľa DPA zachytávajú, ako muži v čiernych uniformách v nedeľu v centre Minska zadržiavajú okoloidúcich a umiestňujú ich do minibusov. Novinárku pracujúcu pre švajčiarsky verejnoprávny rozhlas a televízia SRF úrady v Minsku zadržiavali niekoľko hodín predtým, ako ju prepustili - na základe zásahu švajčiarskeho veľvyslanectva, píše DPA.

SRF zadržanie svojej novinárky slovne odsúdila a vyjadrila v tejto súvislosti znepokojenie. Protesty sa v Bielorusku konajú od sporných prezidentských volieb z vlaňajšieho augusta. Podľa oficiálnych výsledkov si v nich dlhoročný autoritatívny líder Alexandr Lukašenko zaistil šiesty mandát hlavy štátu, avšak opozícia označuje voľby za zmanipulované. S týmto hodnotením sa stotožnila EÚ aj mnohé ďalšie krajiny sveta, ktoré odmietli uznať Lukašenka za legitímneho prezidenta.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články