Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

V Bielorusku odsúdili troch demonštrantov za hádzanie zápalných bômb počas protestov

Protesty v Bielorusku
Protesty v Bielorusku
Zdroj: SITA/AP Photo
22.02.2021 15:51

KYJEV - V Bielorusku odsúdili dvoch mužov a jedného mladistvého na dlhoročné tresty odňatia slobody za hádzanie molotovových kokteilov počas vlaňajších protivládnych protestov. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na ľudskoprávnu organizáciu Viasna.


Trojica bola obvinená z výroby zápalných bômb a ich hádzania na vojakov počas protestov z 10. augusta 2020, ktoré sa konali deň po sporných prezidentských voľbách. Dvojici mužov vo veku 26 a 29 rokov súd udelil tresty odňatia slobody v dĺžke sedem, respektíve osem rokov. Tretí obvinený, 17-ročný mladík, bol odsúdený na šesť rokov v trestaneckej kolónii. Dvadsaťšesťročný muž sa podľa DPA čiastočne k obvineniam priznal. Zvyšní dvaja akúkoľvek vinu popreli.

Masové protesty v Bielorusku prepukli po prezidentských voľbách z 9. augusta minulého roka, za ktorých víťaza sa so ziskom viac ako 80 percent vyhlásil dlhoročný autoritatívny líder Alexandr Lukašenko. Podľa bieloruskej opozície a západných krajín boli voľby sfalšované.

Demonštrácie však postupne zoslabli v dôsledku tvrdých policajných zásahov a masového zatýkania, ako aj v súvislosti s nepriaznivým zimným počasím. Bieloruské úrady uväznili tisíce účastníkov protestov a s mnohými vo väzbe zle zaobchádzali a mučili ich. Celkovo bolo zadržaných už okolo 30.000 ľudí, hoci časť z nich medzičasom prepustili.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články