Streda, 12. máj 2021. Meniny má Pankrác, zajtra Servác.

KORONAVÍRUS Spojené štáty schválili užívanie lieku firmy Regeneron: Dostal ho aj Trump

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages
22.11.2020 16:34

WASHINGTON - Americké úrady schválili pre pohotovostné užívanie pri liečbe choroby covid-19 preparát americkej spoločnosti Regeneron, ktorý bol podaný prezidentovi Donaldovi Trumpovi potom, čo sa nakazil koronavírusom. Informoval o tom dnes spravodajský server BBC News.


Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) uviedol, že experimentálny liek REGN-COV2 bude môcť byť podaný pacientom, v ktorých prípade je s ohľadom na vek či iné zdravotné problémy vysoké riziko, že u nich choroba bude mať vážny priebeh. Liek by im mal byť podaný vo chvíli, kedy majú mierne príznaky, s cieľom predísť zhoršeniu symptómov a hospitalizácii.

Preparát nie je určený pre pacientov mladších ako 12 rokov alebo vážiacich menej ako 40 kilogramov, ani pre pacientov, ktorí sú hospitalizovaní alebo ktorí vyžadujú napojenie na kyslík. Podľa firmy Regeneron štúdie ukazujú, že jej liek je účinný, ak je podaný krátko po stanovení diagnózy. Preparát od Regeneronu je zmesou dvoch silných protilátok, o ktorých sa predpokladá, že posilňujú imunitnú reakciu organizmu pri napadnutí koronavírusom.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Firma Regeneron očakáva, že do konca mesiaca bude mať dostatok dávok pre približne 80.000 pacientov a do konca januára celkovo pre 300.000 ľudí. Liek bude vybraným pacientom poskytnutý zadarmo, je ale možné, že budú musieť zaplatiť za jeho podanie. Liek bude aplikovaný jednorazovo vnútrožilovo.

Schválenie pre experimentálne užívanie umožňuje liek podávať ešte predtým, než boli dokončené štúdie, ktoré majú rozhodnúť, či je prípravok bezpečný a účinný. Tento mesiac americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv takisto schválil pre pohotovostné užívanie podobný experimentálny liek americkej farmaceutickej firmy Eli Lilly, pripomenul server BBC News.

Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci

REGN-COV2 bol jedným z prípravkov, ktoré boli podané prezidentovi Trumpovi potom, čo mal v októbri pozitívny test na koronavírus. Trump neskôr túto experimentálnu terapiu ocenil a uviedol, že mu pomohla sa z choroby zotaviť. Či to tak bolo skutočne, nie je jasné, napísal server BBC News. Šéf Bieleho domu patril k niekoľkým málo ľuďom, ktorí liek dostali mimo klinické testy.

Podobne pochvalne sa o preparáte vyjadril aj americký minister bytovej výstavby a rozvoja miest Ben Carson, ktorý sa tento mesiac tiež vírusom SARS-CoV-2 infikoval. Pôvodným vzdelaním neurochirurg Carson vyhlásil, že bol "veľmi chorý", ale po podaní lieku "bol z najhoršieho vonku". V Spojených štátoch sa od začiatku epidémie koronavírusom nakazilo už viac ako 12 miliónov ľudí a viac ako štvrť milióna jich s chorobou covid-19 zomrelo.


Galéria

Ilustračné foto Donald Trump

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články