°C

Streda, 28. október 2020. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Pompeo prichádza s výzvou: Žiada o vyvíjanie tlaku na Čínu v súvislosti s právami Ujgurov

Mike Pompeo
Mike Pompeo
Zdroj: SITA/AP/Jeff Chiu
02.02.2020 12:40

WASHINGTON - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyzval v nedeľu Kazachstan, aby sa pridal k Washingtonu a vyvíjal tlak na Čínu v otázke zaobchádzania s moslimskými menšinami v jej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Ide o citlivú záležitosť pre stredoázijskú krajinu, ktorá má blízke vzťahy s Pekingom, informovala agentúra Reuters.


Pompeo počas návštevy kazašskej metropoly Nur-Sultan uviedol, že o tejto záležitosti hovoril na rokovaniach s kazašským ministrom zahraničných vecí Muchtarom Tleuberdim. "Ochrana základných ľudských práv definuje ducha krajiny. Hovorili sme o obchodovaní s ľuďmi a vážnej situácii viac než milióna ujgurských moslimov a etnických Kazachov, ktorých čínska komunistická strana zadržiava v Sin-ťiangu, na druhej strane kazašskej hranice," povedal Pompeo.

"Spojené štáty vyzývajú všetky krajiny, aby sa k nám pridali v tlaku na okamžité zastavenie tejto represie. Žiadame, aby poskytli bezpečné útočisko a azyl tým, ktorí sa snažia utiecť z Číny. Chráňte ľudskú dôstojnosť, skrátka urobte, čo je správne," vyhlásil. OSN a ľudskoprávne skupiny odhadujú, že v rámci kampane, ktorá je podľa Pekingu zameraná proti terorizmu, zadržiavajú v tvrdých podmienkach jeden až dva milióny ľudí, prevažne etnických Ujgurov.

Čína opakovane poprela zlé zaobchádzanie s Ujgurmi a tvrdí, že tábory s Sin-ťiangu poskytujú odborné vzdelávanie, pričom zadržiavaných označuje za študentov. Pompeo tiež povedal, že USA pomáhajú na ropu bohatému Kazachstanu pri ochrane proti koronavírusu, ktorého epidémia vypukla v susednej Číne. Tleuberdi, ktorého vláda sa dosiaľ vyhýba kritike Číny v súvislosti so Sin-ťiangom, sa na tlačovej konferencii k ujgurskej otázke nevyjadril a zameral sa na ekonomickú a bezpečnostnú spoluprácu.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články