°C

Sobota, 4. apríl 2020. Meniny má Izidor, zajtra Miroslava.

Turecko nesmie zastrašovať Európu v otázke migrantov, povedal grécky premiér

Kyriakos Mitsotakis
Kyriakos Mitsotakis
Zdroj: SITA/Dimitris Papamitsos/Greek Prime Minister's Office via AP
08.09.2019 21:35

SOLÚN - Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis kritizoval v nedeľu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za vyjadrenie, v ktorom pohrozil vpustením sýrskych utečencov do Európy. Informovala o tom agentúra Reuters.


"Pán Erdogan musí pochopiť, že sa nemôže vyhrážať Grécku a Európe v snahe zaistiť si viac prostriedkov na zvládanie (problému) utečencov," povedal Mitsotakis počas návštevy severogréckeho mesta Solún. Turecko už podľa neho dostalo od Európy šesť miliárd eur v rámci migračnej dohody z roku 2016, ktorá pomohla výrazne znížiť počet migrantov prichádzajúcich do Grécka. 

Mitsotakis nevylúčil, že by EÚ mohla diskutovať s Tureckom o prípadnom zvýšení finančnej podpory na zvládanie migračnej krízy. Podľa neho však k tomu nemôže dôjsť v atmosfére hrozieb a zastrašovania. Reagoval tým na štvrtkovú hrozbu Erdogana, že Turecko "otvorí dvere" pre sýrskych utečencov, aby sa mohli dostať do európskych krajín. Turecký prezident je k tomu odhodlaný pristúpiť v prípade, že v najbližšom čase nevznikne na severe Sýrie bezpečnostná zóna, na ktorej zriadení sa Ankara dohodla s USA.

Turecko by chcelo v tejto bezpečnej zóne umiestniť zhruba milión z 3,65 milióna sýrskych utečencov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú na jeho území, uviedol Erdogan. Turecko podľa neho nedostáva od medzinárodného spoločenstva dostatočnú podporu na zvládnutie masového prílevu Sýrčanov. V Grécku pritom v priebehu minulého mesiaca zaznamenali výrazný nárast migrantov, ktorí sa doplavili z územia Turecka na ostrovy v Egejskom mori. V auguste dorazilo na grécke ostrovy viac ako 8100 migrantov a utečencov, čo je najvyššia bilancia za uplynulé tri roky.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články