Migranti stále utekajú do EÚ: Zmenili trasu, prechádzajú cez albánske vrchy | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Migranti stále utekajú do EÚ: Zmenili trasu, prechádzajú cez albánske vrchy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Elio Desiderio/ANSA via AP
15.09.2019 16:20

TIRANA - Migranti sa v čoraz väčšom počte pokúšajú dostať do bohatšej časti Európskej únie po trase cez južný Balkán. Cestujú z Grécka do Albánska, odtiaľ do Čiernej Hory a ďalej na západ EÚ.


Cez grécku hranicu prekĺznu v noci do nehostinných hôr juhovýchodného Albánska, kde ich však už teraz zastavuje hliadkujúca polícia, napísala v nedeľu tlačová agentúra AFP. Od mája sú tieto cesty pre migrantov čoraz ťažšie, pretože EÚ vyslala svoju pohraničnú agentúru Frontex do Albánska, kde pomáha hliadkovať na jeho priepustnej, 350 kilometrov dlhej hranici s Gréckom.

Chudobné a hornaté Albánsko sa stalo pre migrantov kľúčovou tranzitnou zastávkou odvtedy, čo severnú trasu cez Balkán začiatkom roka 2016 uzatvorili. Odvtedy "tento trend viditeľne silnie", uviedla zástupkyňa generálneho riaditeľa albánskej polície Aida Hajnajová. "Balkánske trasy sú znova aktívne," upozornila.

Nová trasa sa vinie cez Albánsko a Čiernu Horu, a niekedy cez Bosnu, pričom migranti sa snažia dosť do EÚ cez Chorvátsko. Za posledných tri mesiace zachytili v Albánsku podľa oficiálnych údajov 2310 migrantov, čo je vyše dvojnásobok počtu za celý minulý rok, keď zachytili 882 migrantov. V roku 2017 bol tento údaj 206 migrantov.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články