Merkelová na vzácnej návšteve v Maďarsku: Orbán po stretnutí so žiadosťou na EÚ | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Merkelová na vzácnej návšteve v Maďarsku: Orbán po stretnutí so žiadosťou na EÚ

Angela Merkelová na stretnutí s Viktorom Orbánom.
Angela Merkelová na stretnutí s Viktorom Orbánom.
Zdroj: TASR/Szilard Koszticsak
19.08.2019 14:50

BUDAPEŠŤ - Maďarsko chráni hranice Európskej únie (EÚ), preto chce dosiahnuť, aby aspoň polovicu doterajších výdavkov na ochranu uhradila Európska únia (EÚ), povedal v pondelok v západomaďarskom Šoprone predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.


"Pred 30 rokmi sme zbúrali hranice v záujme slobody a bezpečia. Teraz chránime hranice aj naďalej v záujme slobody a bezpečia," zdôraznil Orbán po schôdzke pri príležitosti 30. výročia tzv. Paneurópskeho pikniku - pootvorenia železnej opony na rakúsko-maďarských hraniciach medzi východom a západom Európy.

Angela Merkelová na stretnutí
Zdroj: TASR/Szilard Koszticsak

Merkelová v reakcii na novinársku otázku podľa spravodajského servera Origo.hu podčiarkla nutnosť zastavenia činnosti prevádzačov. Ocenila politické prehodnotenie predchádzajúcej migračnej politiky. "Európska komisia (EK) môže pomôcť v tejto oblasti v nachádzaní riešení. Mimoriadne dôležité je zabezpečenie ochrany hraníc, iba tak možno ochrániť schengenský priestor," povedala šéfka nemeckej vlády.

O dvojstranných nemecko-maďarských vzťahoch kancelárka poznamenala, že sú dobré. "Silu vieme aj navonok prezentovať iba vtedy, ak dokážeme predložiť riešenia," dodala s tým, že s Orbánom rokovali v prvom rade o budúcnosti. "Potrebujeme takú politiku, ktorá zjednotí krajiny Únie," poznamenala kancelárka. Podľa Orbána záujmom Maďarska je aj naďalej rozširovanie EÚ, pričom podporuje najmä pripojenie Srbska.

Angela Merkelová na stretnutí
Zdroj: TASR/Szilard Koszticsak

Rozširovanie je dôležité aj podľa Merkelovej. Jednotná Európa môže vzniknúť iba vstupom krajín západného Balkánu, konštatovala. Kancelárka pochválila Budapešť za využitie kohéznych zdrojov EÚ, čo podľa jej vyjadrenia je vidieť na rozvoji krajiny. Z možností rozvoja vzájomnej spolupráce vyzdvihla oblasť výskumu a vývoja.

Orbán podotkol, že ekonomiky krajín strednej Európy v porovnaní s priemerom západných krajín EÚ rastú rýchlejšie. Z hľadiska európskej jednoty budú v budúcnosti zohrávať významnú úlohu vzťahy Nemecka so stredoeurópskymi krajinami, povedal predseda maďarskej vlády.

Angela Merkelová na stretnutí
Zdroj: TASR/Szilard Koszticsak

Príslušníci maďarskej pohraničnej stráže nestrieľali, Nemcom umožnili prekročiť hranice. Krátko nato ich definitívne otvorili a potom padol aj Berlínsky múr, pripomenula v pondelok v západomaďarskom Šoprone udalosti okolo hromadného úteku východných Nemcov spred 30 rokov nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Piknik ako symbol slobody

"Piknik sa stal symbolom slobody. My Nemci s vďakou spomíname na to, čím prispeli Maďari k zjednoteniu Európy," dodala nemecká kancelárka na ekumenickej bohoslužbe pri príležitosti 30. výročia tzv. Paneurópskeho pikniku - pootvorenia železnej opony na rakúsko-maďarských hraniciach medzi východom a západom Európy.

Na podujatí, na ktorom sa zúčastnil aj maďarský premiér Viktor Orbán, Merkelová podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság vyjadrila vďaku Maďarom, i ostatným krajinám, ktoré bojovali za slobodu. "Prosperita národa je závislá aj na spoločnej prosperite. Európa dokáže byť silnou iba do tej miery, do akej je jednotná, a iba ak dokáže prijať kompromisy. Projekt európskeho mieru nie je sebestačný," zdôraznila kancelárka, podľa ktorej utečenci sú mementom toho, že je potrebné bojovať proti príčinám utečenectva.

Angela Merkelová na stretnutí
Zdroj: TASR/Szilard Koszticsak

Orbán ocenil, že nemecká kancelárka pri tejto príležitosti prijala pozvanie na návštevu Maďarska. Vyzdvihol, že kancelárka už dlho riadi svoju krajinu a že urobila mnoho pre Európu. "Jednota Európy nie je nikdy dokonaná, tá je daná nezávislými národmi," zdôraznil predseda maďarskej vlády.

"Vždy sme vedeli, že zo sovietskeho zovretia sa oslobodíme definitívne iba vtedy, ak sa Nemecko znovuzjednotí, a pri tej príležitosti sa budeme môcť pripojiť k NATO a Európskej únii. Tak sa stal Helmut Kohl (vtedajší nemecký kancelár) hrdinom Maďarov, a dodnes ním aj je," podčiarkol Orbán.

Orbán odmieta kritiku demokracie v krajine 

Kritika stavu demokracie v Maďarsku je politicky motivovaná diskusia, ktorá často neobsahuje žiadne vecné tvrdenia, reagoval v pondelok na otázky nemeckých novinárov v západomaďarskom Šoprone predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

"Máme svoj vlastný maďarský život založený na ústavných základoch a kresťanskej slobode, ktorý budeme stále ochraňovať," zdôraznil predseda maďarskej vlády a cez novinára nemeckej komerčnej televíznej stanice RTL odkázal, aby kritici prišli do Maďarska a osobne sa presvedčili o tom, ako žijú Maďari.

 

 


Galéria

Angela Merkelová na stretnutí Angela Merkelová na stretnutí Angela Merkelová na stretnutí Angela Merkelová na stretnutí Angela Merkelová na stretnutí

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články