FOTO Talianska sopka Etna vybuchla: Ohlušujúce zvuky a hustý stĺp popola na oblohe, zatvorili dve letiská | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

FOTO Talianska sopka Etna vybuchla: Ohlušujúce zvuky a hustý stĺp popola na oblohe, zatvorili dve letiská

Sopka Etna sa opäť prebúdza. Patrí k najaktívnejším v Európe.
Sopka Etna sa opäť prebúdza. Patrí k najaktívnejším v Európe.
Zdroj: SITA/AP/Salvatore Allegra
20.07.2019 12:58

RÍM - Talianska Etna, najväčšia aktívna sopka v Európe, v noci na sobotu vybuchla. Vytekali z nej prúdy lávy a ohlušujúco vyvrhovala popol vysoko do oblohy. Informovali o tom vulkanológovia. Hustý stĺp popola na oblohe si vynútil zatvorenie dvoch letísk v Catanii, druhom najväčšom meste talianskeho ostrova Sicília, kde sa Etna nachádza.


Letiská čiastočne znovu otvorili v sobotu nadránom, uviedla tlačová agentúra AFP. Táto aktivita sopky nasledovala po "čulom chrlení" lávy a popola, ktoré začiatkom júna zaznamenal taliansky Národný ústav geofyziky a vulkanológie, a po predchádzajúcej erupcii z konca vlaňajšieho decembra.

Vtedy na Štedrý večer oblasť okolo mesta Catania pri juhovýchodnom úpätí sopky zasiahlo zemetrasenie. V dôsledku týchto otrasov utrpelo zranenia 28 ľudí a vyše 400 obyvateľov muselo dočasne opustiť svoje poškodené príbytky.

Sopka Etna na Sicílii
Zdroj: SITA/AP/Salvatore Allegra

Etna, s nadmorskou výškou 3350 metrov, vybuchuje často a jej posledný veľký výbuch nastal začiatkom roka 2009.

Sopka Etna na Sicílii
Zdroj: SITA/AP/Salvatore Allegra

Ústav v sobotu uviedol, že najnovšia erupcia Etny bola prerušovaná a láva tiekla z kráterov nachádzajúcich sa na juhovýchodnej strane sopky približne 1,5 kilometra dolu strmým zrázom, do čiernej pustej kotliny nazývanej Valle del Bove. 


Galéria

Sopka Etna sa opäť Sopka Etna na Sicílii Sopka Etna na Sicílii Sopka Etna na Sicílii Etna vybuchuje často a Etna vybuchuje často a

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články