°C

Pondelok, 30. marec 2020. Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín.

Peklo v dovolenkovom raji! Desivé VIDEO výbuchu sopky! Pravdepodobne nikto neprežil

Na ostrove White Island utrpelo zranenia v dôsledku erupcie vulkánu približne 20 ľudí
Na ostrove White Island utrpelo zranenia v dôsledku erupcie vulkánu približne 20 ľudí
Zdroj: GNS Science via AP
09.12.2019 10:30

WELLINGTON - Nikto pravdepodobne neprežil pondelňajšiu erupciu najaktívnejšej novozélandskej sopky White Island. Nezvestných je približne 50 ľudí. S odvolaním sa na odhady úradov a záchranárov o tom informovala televízia Sky News.


Úrady medzičasom potvrdili piatich mŕtvych. Ich počet môže byť napokon omnoho vyšší. Medzi obeťami sú okrem obyvateľov novozélandského ostrova aj zahraniční turisti, ktorí sa v čase erupcie v postihnutej lokalite nachádzali. Iba niekoľko minút pred erupciou bolo na okraji sopečného krátera vidieť viacero ľudí.

Doposiaľ sa podarilo zachrániť 23 osôb, ktoré boli s popáleninami prevezené do nemocnice. Na mieste okrem zdravotníkov zasahuje aj sedem vrtuľníkov a jednotky novozélandskej armády. Tamojší predstavitelia sa snažia nájsť nezvestné osoby na základe zoznamu pasažierov výletnej lode s názvom Ovation of the Seas. Mnohí z nich totiž prišli na ostrov práve z nej.

Malý neobývaný ostrov White Island (Whakaari) sa nachádza zhruba 50 kilometrov od pobrežia novozélandského Severného ostrova a je obľúbeným cieľom turistických výprav. K výbuchu došlo o 02.11 h miestneho času.

Na ostrove White Island
Zdroj: GNS Science via AP

Agentúra AP pripomína, že vedci nedávno zaznamenali zvýšenú aktivitu sopky. Nie je preto známe, prečo úrady povolili turistom vstup na ostrov. Približne tisíc turistov uviazlo v dôsledku záplav a zosuvu pôdy v meste Franz Josef.

Podľa tamojších úradov budú cesty prístupné zrejme až v piatok. Niektorí turisti využili možnosť opustiť miesto prostredníctvom helikoptéry alebo malého lietadla, iní sa rozhodli zostať pri svojich autách. Oblasť navštevujú turisti najmä pre tamojší ľadovec.

Erupcia sopky si vyžiadala
Zdroj: SITA/Alan Gibson/New Zealand Herald via AP


Galéria

Na ostrove White Island Na ostrove White Island Erupcia sopky si vyžiadala Na ostrove White Island Erupcia sopky si vyžiadala Erupcia sopky si vyžiadala

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
VIDEO: Youtube, Twitter

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články