°C

Utorok, 20. október 2020. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Grécky exminister Varufakis sa domáha ospravedlnenia: Obvinil políciu zo zneužitia právomocí

Janis Varufakis
Janis Varufakis
Zdroj: SITA
14.07.2019 16:45

ATÉNY - Grécky ekonóm a bývalý minister financií Janis Varufakis obvinil francúzsku políciu z "násilného" správania a zneužitia právomocí, ktorým bol vystavený pri náhodnej pasovej kontrole na letisku v Paríži.


K incidentu došlo v sobotu na Letisku Charla de Gaulla, keď niektorých cestujúcich lietadla z Káhiry s medzipristátím v Aténach vyzvali, aby predložili pasy na kontrolu. Varufakis bol ochotný podrobiť sa kontrole. Problém vznikol, keď nadobudol pocit, že pracovník pasovej správy mu nechal v koridore málo miesta, aby okolo neho mohol pohodlne prejsť, takže doňho strčil lakťom. "V momente, keď sa naše lakte dotkli, (Francúz) reagoval násilne," povedal Varufakis. Podľa jeho slov mu policajt pas vytrhol z ruky a nariadil mu postaviť sa čelom stene.

Očití svedkovia pre televíziu BFM uviedli, že Varufakis potom začal na policajta po anglicky kričať, že na svoje konanie nemá právo a že robí hanbu svojej krajine. O incidente informoval aj španielsky denník La Nueva Espaňa, podľa ktorého sa nahnevaný Varufakis domáhal stretnutia s nadriadeným daného policajta.

Francúzska polícia proti Varufakisovi nepodnikla nijaké ďalšie kroky, vrátila mu pas a mohol pokračovať v ceste. Policajt, ktorý bol aktérom incidentu, chce na Varufakisa podať trestné oznámenie za urážku. Varufakis zasa vyhlásil, že sa bude domáhať ospravedlnenia od francúzskej polície.

Vedenie Letiska Charla de Gaulla sa k incidentu zatiaľ nevyjadrilo. Varufakis, ktorý v roku 2015 zastával funkciu ministra financií vo vláde ľavicového premiéra Alexisa Tsiprasa, sa minulý týždeň stal poslancom gréckeho parlamentu, kde je jedným z deviatich zákonodarcov svojej strany Európsky front realistickej neposlušnosti (MeRA25).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články