Putin varuje pred použitím sily Spojených štátov: Útok USA na Irán by bol katastrofou | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Putin varuje pred použitím sily Spojených štátov: Útok USA na Irán by bol katastrofou

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko
20.06.2019 17:10

MOSKVA - Použitie sily proti Iránu zo strany USA by viedlo ku katastrofe, vyhlásil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin.


"USA tvrdia, že nevylučujú použitie sily. Bola by to však katastrofa pre región," povedal šéf Kremľa počas každoročného televízneho programu s názvom "Priama linka s Vladimirom Putinom", v ktorom odpovedá na otázky verejnosti.

Podľa agentúry AFP ruský prezident taktiež varoval, že by to "viedlo k prudkému nárastu násilia a nárastu počtu utečencov". Následky intervencie by bolo "ťažké predpovedať", dodal. Putin sa vyjadril aj k situácii na Ukrajine. Ako informovala agentúra AP, vyzval tamojšieho prezidenta Volodymyra Zelenského, aby priamo rokoval so separatistami na východe Ukrajiny.

Putin podľa AP "pokarhal" Zelenského za jeho slová zo začiatku tohto týždňa, keď odmietol rokovať priamo so separatistami. Agentúra poznamenala, že mierová dohoda podpísaná v bieloruskom hlavnom meste Minsk v roku 2015 vyzýva na priame rokovania medzi Kyjevom a separatistami pod záštitou Ruska, Francúzska a Nemecka.

Putin zdôraznil, že na zastavenie bojov je nevyhnutná "politická vôľa ukrajinského vedenia", a poukázal na to, že Zelenskyj v predvolebnej kampani sľuboval priniesť mier do Donbasu a zastaviť boje, čo však dosiaľ nesplnil. Ruský prezident taktiež vyhlásil, že je pripravený na stretnutie s americkým partnerom Donaldom Trumpom, ale neočakáva okamžité zlepšenie vzťahov medzi oboma krajinami.

"Sme pripravení na dialóg rovnako ako naši partneri," uviedol Putin. Rusko a USA musia podľa neho hovoriť najmä o otázkach kontroly zbrojenia. Poznamenal, že vzťahy medzi USA a Ruskom sa stali v USA súčasťou politického boja, čo zakrýva vyhliadky na zlepšenie vzťahov medzi Washingtonom a Moskvou. Dodal, že hoci Trump chce zlepšiť diplomaciu s Ruskom, čelí doma silnému odporu.

Putin nesúhlasí so závermi vyšetrovateľov o zostrelení lietadla nad Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin nesúhlasí so závermi vyšetrovania v prípade zostrelenia lietadla spoločnosti Malaysia Airlines v júli 2014 nad východnou Ukrajinou. O vine Ruska neboli predložené žiadne dôkazy, povedal šéf Kremľa novinárom po skončení každoročného televízneho programu s názvom "Priama linka s Vladimirom Putinom", v ktorom odpovedal na otázky verejnosti.

Ako uviedla agentúra AFP, Putin sa snažil preniesť vinu na ukrajinské úrady. "Kto dovolil lety nad vojenskou zónou? Bolo to Rusko? Nie. Kde boli stíhačky?" pýtal sa Putin novinárov. Spoločný vyšetrovací tím (JIT) v stredu oznámil, že v prípade zostrelenia lietadla bude stíhať ruských štátnych príslušníkov Igora Girkina, známeho aj pod menom Strelkov, Sergeja Dubinského a Olega Pulatova, ako aj ukrajinského občana Leonida Charčenka, a to v súlade s holandským právom.

Putin varuje pred použitím
Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Dejong

Proces so štvoricou mužov, ktorí majú väzby na vojenské a spravodajské zložky Ruska a samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), sa začne v Holandsku v marci budúceho roka. Podľa AFP je možné, že obvinení budú súdení v neprítomnosti, keďže Rusko ani Ukrajina svojich štátnych príslušníkov na trestné stíhanie do cudziny nevydávajú.

Holandskí prokurátori tvrdia, že štvorica mužov je zodpovedná za presun raketového systému BUK z Ruska na východnú Ukrajinu, aj keď oni sami "tlačidlo nestlačili". Boeing 777 smerujúci z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpuru zasiahla raketa ruského systému BUK 17. júla 2014, keď sa lietadlo pohybovalo nad územím východnej Ukrajiny, ovládanej proruskými separatistami. Lietadlo sa zrútilo, pričom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube.


Galéria

Vladimir Putin

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články