°C

Štvrtok, 26. november 2020. Meniny má Kornel, zajtra Milan.

OSN vyzýva Rusko a Turecko: Stabilizujte situáciu v sýrskom Idlibe!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Edlib Media Center via AP, File
19.06.2019 07:50

NEW YORK - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Gutteres v utorok vyzval Rusko a Turecko, aby "stabilizovali situáciu" v sýrskej provincii Idlib, informovala agentúra AFP. Intenzívne boje v Idlibe podľa OSN vyvolávajú humanitárnu krízu.


Guterres vyjadril znepokojenie v súvislosti so stupňujúcimi sa bojmi v Idlibe, ktorými trpí civilné obyvateľstvo. Šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Mark Lowcock na utorkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) povedal, že svet čelí "humanitárnej kríze, ktorá sa odohráva priamo pred našimi očami".

Časti provincií Aleppo, Hamá a Idlib, ktoré sú poslednou baštou džihádistov v Sýrii,  mali byť ochránené pred mohutnou ofenzívou vládnych síl  nárazníkovou zónou. Dohodu o nej podpísali Rusko a Turecko vlani v septembri. Táto dohoda však v praxi nikdy nebola plne implementovaná, pretože džihádisti sa odmietli stiahnuť z oblasti, ktorá mala byť demilitarizovanou zónou.

Sýrska vláda a Rusko od konca apríla vystupňovali bombardovanie tohto regiónu. Vojnový stav si za posledných šesť týždňov podľa Lowcocka vyžiadal životy viac ako 230 civilistov, stovky utrpeli zranenia a 300.000 ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy.

"Útoky na civilistov a civilnú infraštruktúru musia okamžite prestať," povedal. Guterres Rusko a Turecko vyzval, aby situáciu stabilizovali "bez dohody". Kríza v Sýrii podľa neho nemá vojenské riešenie a zdôraznil, že ľudské práva a medzinárodné humanitárne právo je potrebné rešpektovať aj "v rámci boja proti terorizmu". Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia povedal, že Rusko nikdy neútočilo na civilistov a septembrová dohoda je podľa neho naplno realizovaná, s čím však nesúhlasil veľvyslanec Turecka.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články