°C

Nedeľa, 29. november 2020. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

Raketový útok na severozápade Sýrie: Silný úder si vyžiadal obete dvanástich civilistov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Hussein Malla)
17.06.2019 10:15

DAMASK - Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri raketovom útoku na dedinu na severozápade Sýrie, ktorá je pod kontrolou sýrskej vládnej armády. Z útoku, ktorý sa odohral v nedeľu neskoro večer, sýrska štátna agentúra SANA obvinila alianciu radikálnych islamistických skupín Haját Tahrír aš-Šám (HTS, Výbor za oslobodenie Levanty), jednu z niekdajších sýrskych odnoží teroristickej siete al-Káida.


SANA dodala, že útok na dedinu Wadíhí, ležiacu južne od mesta Aleppo, si vyžiadal aj najmenej 15 zranených. V Británii sídliace Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré monitoruje vývoj v Sýrii, informovalo o rovnakom počte obetí, pričom však spresnilo, že medzi mŕtvymi je aj päť detí. Podobne ako vládne zdroje, aj SOHR z útoku obvinilo džihádistov, pričom však vinu zaň nepripísalo priamo oddielom HTS ani inému džihádistickému zoskupeniu. K raketovému útoku došlo v situácii, keď sýrske vládne jednotky uviazli v bojoch s príslušníkmi HTS v susednej provincii Hamá. V sobotu tam v bojoch zahynulo viac ako 35 vojakov, podľa SOHR väčšinou príslušníkov vládnej armády.   

Agentúra AFP pripomenula, že časti provincií Aleppo, Hamá a Idlib by mali byť ochránené pred mohutnou ofenzívou vládnych síl, a to nárazníkovou zónou - dohodu o nej podpísali Rusko a Turecko vlani v septembri. Táto dohoda však v praxi nikdy nebola plne implementovaná, pretože džihádisti sa odmietli stiahnuť z oblasti, ktorá mala byť demilitarizovanou zónou. 

HTS v januári tohto roku posilnila svoju administratívnu kontrolu nad časťou Sýrie, ktorá zahŕňa väčšinu územia provincie Idlib, ako aj priľahlé časti provincií Lázikíja, Hamá a Aleppo. Sýrska vláda a Rusko od konca apríla vystupňovali bombardovanie regiónu, pričom podľa SOHR zabili takmer 400 civilistov. Občianska vojna v Sýrii, ktorá sa začala v roku 2011 potláčaním protivládnych protestov, si už vyžiadala vyše 370.000 životov a vyhnala z domova milióny obyvateľov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články