°C

Utorok, 7. apríl 2020. Meniny má Zoltán, zajtra Albert.

Stíhanie ruského novinára bolo zastavené: Putin odvolal dvoch policajných funkcionárov

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/Yurin Kadobnov/Pool Photo via AP
13.06.2019 15:45

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok odvolal z funkcií dvoch generálov polície. Stalo sa tak v súvislosti s prípadom zadržania investigatívneho novinára Ivana Goluna. Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Moskvy.


Jedným z odvolaných je Jurij Deviatkin, ktorý v rámci Moskvy viedol oddelenie pre boj proti obchodovaniu s drogami. Druhým odvolaným je náčelník polície pre Moskvu-západ Andrej Pučkov. Ako dodalo Echo Moskvy, práve tento úrad inicioval začatie vyšetrovania proti Golunovovi. Ruský minister vnútra Vladimir Kolokoľcev vo štvrtok súčasne informoval, že Vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie (Sledkom) poskytol materiály pre interné vyšetrovanie v rámci policajných zložiek. Na ich základe Sledkom posúdi konanie policajtov pri novinárovom zatýkaní. Zasahujúci policajti majú zatiaľ pozastavený výkon služby, dodal Kolokoľcev.

Ivan Golunov
Zdroj: SITA/AP Photo/Dmitry Serebryakov

Novinára Ivana Golunova, ktorý pracuje pre spravodajský portál Meduza.io, minulý týždeň v Moskve zadržali na základe obvinení "z pokusu o nelegálny predaj omamných látok vo veľkom objeme". Novinár pred súdom tvrdil, že drogy mu policajti podhodili. Súd cez víkend rozhodol, že Golunov bude do 7. augusta v domácom väzení. 

Po mohutnej kampani na jeho podporu — nielen v Rusku, ale aj v zahraničí — ministerstvo vnútra oznámilo, že obvinenie stiahlo a trestné stíhanie zastavilo. Na novinárovu podporu sa v stredu v Moskve konal úradmi nepovolený pochod. Polícia počas neho zadržala vyše 500 ľudí.


Galéria

Vladimir Putin Ivan Golunov

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články