°C

Sobota, 19. september 2020. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Moskva zakázala protest na podporu novinára Golunova: Zadržali takmer 550 ľudí

Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko
13.06.2019 10:57

MOSKVA - Počas úradmi nepovoleného pochodu na podporu ruského investigatívneho novinára Ivana Golunova bolo v stredu v Moskve zadržaných takmer 550 ľudí. Ako s odvolaním sa na zdroje ministerstva vnútra vo štvrtok informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, v cele predbežného zadržania strávili noc štyria zo zadržaných. Ostatných účastníkov pochodu polícia postupne prepúšťala na slobodu.


Aktivisti citovaní Echom Moskvy však tvrdia, že na policajných oddeleniach v širšom centre Moskvy zostáva ešte najmenej 11 ľudí. Stanica ďalej uviedla, že úrad ombudsmana pre práva detí, rada pre ľudské práva pri kancelárii prezidenta Ruskej federácie, ako aj prokuratúra prešetrujú sťažnosť na tvrdý postup polície pri zadržiavaní neplnoletej osoby, ktorá bola účastníkom stredajšieho zhromaždenia.

Úradmi nepovolený pochod a zhromaždenie na podporu novinára Golunova sa začalo o 12.00 h miestneho času v centre Moskvy, pričom polícia takmer okamžite prikročila k zadržiavaniu účastníkov. V niektorých prípadoch bolo konanie zasahujúcich policajtov "chaotické", napísal na svojom webe denník Novaja gazeta.

Moskva zakázala protest na
Zdroj: SITA/Artemie Mindrin,Rain TV Channel via AP

Pochod sa konal na podporu novinára Ivana Golunova, ktorý pracuje pre spravodajský portál Meduza.io. Golunova minulý týždeň v Moskve zadržali na základe obvinení "z pokusu o nelegálny predaj omamných látok vo veľkom objeme"

Po mohutnej kampani na jeho podporu — nielen v Rusku, ale aj v zahraničí —, ministerstvo vnútra oznámilo, že obvinenie stiahlo a trestné stíhanie zastavilo. Napriek tomu iniciátori pochodu svoju akciu nezrušili a vyzvali každého potenciálneho účastníka, aby sa rozhodol, či sa na ňom zúčastní. Moskovská radnica však účasť na pochode neodporúčala, uviedlo Echo Moskvy.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články