Pápež smúti za zosnulými: Obetovali životy v boji proti ideológii | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Pápež smúti za zosnulými: Obetovali životy v boji proti ideológii

Rumunsko pápež návšteva
Rumunsko pápež návšteva
Zdroj: TASR/ AP Photo/Vadim Ghirda
02.06.2019 14:40

BUKUREŠŤ - Pápež František vzdal v nedeľu poctu katolíkom, ktorí boli v Rumunsku prenasledovaní, mučení a zabíjaní komunistickým režimom. Pri tejto príležitosti blahorečil na záver svojej trojdňovej návštevy sedem biskupov - martýrov. Písala o tom agentúra AP.


Pápež viedol liturgiu podľa východného rítu v meste Blaj - bašte rumunskej gréckokatolíckej cirkvi - ktorá bola v krajine počas komunizmu zakázaná.  Práve sedem gréckokatolíckych biskupov, ktorí boli v rokoch 1950-70 zatknutí a väznení za svoju vieru, vyzdvihol František ako vzor pre rumunských veriacich.

Rumunsko pápež návšteva
Zdroj: TASR/AP Photo/Vadim Ghirda

Podľa pápeža biskupi "obetovali svoje životy v boji proti neliberálnej ideológii". "Tento kraj dobre vie, ako veľmi ľudia trpia, keď ideológia či režim začne ľuďom diktovať, ako majú žiť svoje životy a v čo majú veriť. Čiastočne alebo úplne ich oberá o ich schopnosť robiť vlastné rozhodnutia a o priestor pre kreativitu," vyhlásil v tejto súvislosti pápež.

Rumunsko pápež návšteva
Zdroj: TASR/AP Photo/Vadim Ghirda

Po liturgii v Blaji sa má František ešte pred svojím návratom do Vatikánu stretnúť s príslušníkmi miestnych rómskych komunít. Pápež cestuje po Rumunsku, aby navštívil aj odľahlejšie katolícke komunity. Pápež Ján Pavol II. mohol v rámci prvej pápežskej návštevy Rumunska v roku 1999 navštíviť len hlavné mesto Bukurešť.


Galéria

Rumunsko pápež návšteva Rumunsko pápež návšteva Rumunsko pápež návšteva

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články