Pápež František s novým vyhlásením: Budúci rok plánuje navštíviť Irak | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Pápež František s novým vyhlásením: Budúci rok plánuje navštíviť Irak

Pápež František
Pápež František
Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini
10.06.2019 20:45

VATIKÁN - Pápež František v pondelok vyhlásil, že by na budúci rok rád navštívil Irak, do ktorého zatiaľ nemohol vycestovať pre dlhodobo zlú bezpečnostnú situáciu v tejto krajine. Písala o tom agentúra DPA.


Pápež počas audiencie pre príslušníkov charitatívnych organizácií, ktoré pôsobia vo východnej Európe a na Blízkom východe, povedal, že "neustále" myslí na Irak, kam plánuje "ísť na budúci rok". Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolino navštívil Bagdad počas minuloročných vianočných sviatkov. Po svojom návrate uviedol, že krajina zatiaľ nie je dostatočne bezpečná pre návštevu pápeža.

"Na to, aby pápež mohol navštíviť Irak, sú nevyhnutné určité minimálne podmienky (bezpečnosti), avšak tie nateraz neexistujú," povedal Parolino talianskym biskupom, píše DPA s odvolaním sa na stanicu TV2000. František by sa podľa DPA stal prvým pontifikom, ktorý navštívil túto arabskú krajinu. Tá je domovom kresťanskej menšiny pozostávajúcej z katolíkov aj pravoslávnych, z ktorých mnohí boli v posledných rokoch prenasledovaní extrémistami z Islamského štátu (IS).

Irackí kresťania sú považovaní za jednu z najstarších kresťanských komunít na svete. Väčšinu z nich tvoria po aramejsky hovoriaci Asýrčania, ktorí žijú prevažne na severe krajiny pri hranici s Tureckom. V roku 1987 tvorili kresťania osem a pol percenta irackej populácie, pričom do roku 2003 klesol ich podiel v irackej spoločnosti na šesť percent.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články