°C

Štvrtok, 2. júl 2020. Meniny má Berta, zajtra Miloslav.

Assangea presunuli do väzenskej nemocnice: Jeho zdravotný stav sa neustále zhoršuje

Julian Assange
Julian Assange
Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham
30.05.2019 11:30

LONDÝN - Zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea presunuli do nemocničného krídla londýnskeho väzenia Belmarsh, v ktorej si odpykáva 50-týždňový trest za porušenie podmienok prepustenia na kauciu. Informoval o tom vo štvrtok londýnsky denník Evening Standard.


Presun do väzenskej nemocnice si vynútil Assangeov zhoršujúci sa zdravotný stav a "dramatická" strata telesnej hmotnosti. Uviedla to organizácia WikiLeaks, ktorá v tejto súvislosti vyjadrila vážne znepokojenie. Zdravie 47-ročného Juliana Assangea sa podľa nej výrazne zhoršilo už počas dlhého pobytu na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Tam sa ukrýval sedem rokov až do 11. apríla, keď ho zatkla britská polícia. Austrálčovi sa v posledných týždňoch, ktoré strávil vo väzení, údajne ešte viac priťažilo. 

"Počas siedmich týždňov v Belmarshi zhoršovanie jeho zdravia pokračovalo a došlo u neho k dramatickej strate hmotnosti. Rozhodnutie väzenskej správy o presune (do nemocnice) svedčí samé za seba," uvádza sa vo vyhlásení WikiLeaks. Na stretnutí so svojim právnikom Perom Samuelsonom, ktoré sa uskutočnilo minulý piatok, bol Assange údajne ledva schopný hovoriť. Podľa Samuelsona s ním "nebolo možné viesť normálny rozhovor".

Ešte v priebehu štvrtka by sa mal Assange prostredníctvom videolinku z väzenia zúčastniť na druhom pojednávaní londýnskeho súdu, ktorý zvažuje žiadosť o jeho vydanie na stíhanie do USA. Tam voči nemu vzniesli 18 obvinení v súvislosti so zverejnením tajných amerických dokumentov. 

Chorý Assange sa nezúčastnil na vydávacom pojednávaní

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange sa vo štvrtok nezúčastnil na pojednávaní londýnskeho súdu, ktorý rozhoduje o tom, či bude vydaný na stíhanie do Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AP.  Assange tak mal urobiť prostredníctvom videolinku z londýnskej väznice Belmarsh, kde si odpykáva 50-týždňový trest za porušenie podmienok prepustenia na kauciu.

Napokon sa však Assange do pojednávania nezapojil ani na diaľku. Podľa právnika mu to neumožňoval jeho zdravotný stav. Krátko predtým WikiLeaks zverejnila informáciu, že z dôvodu výrazne zhoršeného zdravotného stavu a strate hmotnosti bol presunutý do väzenskej nemocnice. Štvrtkové pojednávanie okresného súdu vo Westminstri trvalo len krátko. Termín ďalšieho pojednávania, na ktorom sa celý prípad prerokuje dôkladnejšie, bol stanovený 12. júna. Podľa sudkyne Emmy Arbuthnotovej sa pojednávanie môže konať aj priamo vo väzení Belmarsh, ak to bude vyhovovať všetkým zúčastneným stranám, uviedla agentúra AFP. 

Pred budovou súdu sa vo štvrtok zhromaždilo asi 30 stúpencov tohto známeho "whistleblowera", pričom niektorí z nich mali na sebe masky s jeho podobizňou a skandovali "Chceme spravodlivosť" a "Prestaňte zabíjať Assangea". Spojené štáty požadujú Assangeovo vydanie v súvislosti so zverejnením tajných amerických vojenských a diplomatických dokumentov. Americké úrady voči nemu vzniesli už 18 obvinení, väčšinu z nich na základe zákona o špionáži.

O vydanie 47-ročného Austrálčana zrejme už čoskoro Britániu oficiálne požiada aj Švédsko, kde voči Assangeovi nedávno obnovili vyšetrovanie obvinení zo znásilnenia. Podľa informácií WikiLeaks došlo u Assangea počas siedmich týždňov strávených vo väzení k vážneho zhoršeniu zdravotného stavu a "dramatickej" strate telesnej hmotnosti. Počas posledného stretnutia s právnikom údajne nebol schopný ani bežného rozhovoru. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články