Svet má obrovský problém, sú ním ľudia: Hrozila nám ďalšia príšerná katastrofa | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Svet má obrovský problém, sú ním ľudia: Hrozila nám ďalšia príšerná katastrofa

Maryland
Maryland
Zdroj: Getty Images
09.04.2019 09:20

WASHINGTON - Američan údajne inšpirovaný extrémistickou organizáciou Daeš ukradol nákladnú dodávku a plánoval s ňou vraziť do davu ľudí pri komplexe kasín. V pondelok o tom informovali predstavitelia americkej justície, ktorých citovali tlačové agentúry AFP a AP.


Polícia zatkla 28-ročného počítačového inžiniera Rondella Henryho 28. marca v komplexe s názvom National Harbor v štáte Maryland južne od hlavného mesta Washington D.C. za krádež dodávky spoločnosti U-Haul.

Ako však vyplynulo z tvrdení ministerstva spravodlivosti uvedených v súdnych dokumentoch, Henry pri následných vypočúvaniach prezradil, že plánoval "podniknúť útok vozidlom, podobný útoku nákladným autom vo francúzskom letovisku Nice v roku 2016, ku ktorému sa prihlásil Daeš".

V prísažnom vyhlásení odovzdanom súdu sa ďalej píše, že muž vyšetrovateľom povedal, že chcel spôsobiť "rovnakú paniku a chaos, aké nastali vo Francúzsku". Podľa tohto vyhlásenia Henry odcudzil dodávku 26. marca a nasledujúci deň sa na nej vozil po viacerých miestach v oblasti hlavného mesta Washington, vrátane Dullesovho medzinárodného letiska, a hľadal cieľ svojho útoku.

Rondell Henry
Rondell Henry
Zdroj: Montgomery County Department of Police

V tom čase ho jeho rodina v meste Germantown v štáte Maryland severne od Washingtonu D.C. nahlásila ako nezvestného a vyjadrila obavy nad jeho "fyzickým a emocionálnym stavom". Nakoniec sa muž odviezol do National Harbor, komplexu s kasínami, konferenčnými sálami a hotelmi v blízkosti Washingtonu D.C., ale údajne zistil, že v tom čase sú tam malé davy ľudí.

Vlámal sa preto na loď a prespal tam noc; nasledujúce ráno ho pri návrate k ukradnutej dodávke zatkli. Vyhlásenia v súdnych dokumentoch naznačujú, že polícia začala Henryho podozrievať z plánovania útoku, až keď ho zatkla a vypočula.

Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že Henrymu hrozí maximálny trest desať rokov väzenia pre obvinenie z prevozu ukradnutého vozidla z jedného štátu do druhého. Prokuratúra podľa očakávania predloží súdu aj ďalšie dôkazy, ktoré umožnia obžalobu zahŕňajúcu aj iné obvinenia. Nie je jasné, či sa budú týkať terorizmu.


Galéria

Maryland Rondell Henry

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články