Francúzsko sa chystá na ďalšie protesty: Zatvorené obchody, tísicky policajtov v uliciach | Topky.sk

Štvrtok, 27. jún 2019. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

Francúzsko sa chystá na ďalšie protesty: Zatvorené obchody, tísicky policajtov v uliciach

Protestujúci, ktorí dostali prívlastok žlté vesty.
Protestujúci, ktorí dostali prívlastok žlté vesty.
Zdroj: TASR/AP Photo/Kamil Zihnioglu
12.01.2019 09:40

PARÍŽ - Mnohé obchody zostali v sobotu v stredofrancúzskom meste Bourges zatvorené z obáv pred možnými zrážkami polície s demonštrantmi hnutia žltých viest, ktorí chcú tento víkend na celoštátnej úrovni protestovať už tzv. deviatym dejstvom. Píše o tom agentúra AP.


Na ďalšie protivládne demonštrácie sa pripravuje a chystá aj hlavné mesto Paríž. Úrady povolali na celom území Francúzska do služby dovedna 80.000 policajtov a príslušníkov žandarmérie, pričom len v uliciach samotného Paríža ich bude v sobotu a nedeľu okolo 5000. 

Žlté vesty si teraz ako dejisko svojho protestu v Paríži vybrali modernú obchodnú štvrť La Défense. Prostredníctvom sociálnej siete Facebook potvrdilo už účasť 3000 ľudí a ďalších 15.000 o akciu prejavilo záujem, informujú francúzske médiá. Protesty vo Francúzsku vyvolal v polovici novembra 2018 zámer vlády zvýšiť od januára dane z pohonných hmôt. 

Vláda nakoniec ustúpila a ceny paliva nezvýšila, ale protestujúci vyjadrili ďalšie požiadavky vrátane rozsiahleho znižovania daní, zvyšovania miezd a zavedenia mechanizmu pre občanov žiadajúcich referendá o závažných témach. Francúzske protestné hnutie súčasnosti je pomenované podľa svojho viditeľného a ľahko spoznateľného symbolu - reflexných žltých viest, ktoré si jeho účastníci na demonštrácie obliekajú.​


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články