Francúzsko je už desiaty víkend na nohách: V krajine je v pohotovosti 80-tisíc policajtov | Topky.sk

Štvrtok, 24. október 2019. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Francúzsko je už desiaty víkend na nohách: V krajine je v pohotovosti 80-tisíc policajtov

Protesty
Protesty "žltých viest"
Zdroj: SITA/AP Photo
19.01.2019 18:45

PARÍŽ — Vo Francúzsku pokračujú v sobotu protesty takzvaných žltých viest. Tisíce demonštrantov vyšli opäť do ulíc miest naprieč krajinou, a to už desiaty víkend po sebe. Stalo sa tak napriek snahe prezidenta Emmanuela Macrona upokojiť ich hnev prostredníctvom celonárodnej debaty.


V Paríži pochod odštartoval pri Invalidovni a demonštranti si pripomenuli desať obetí dopravných nehôd súvisiacich s protestami a tiež stovky zranených od ich začiatku 17. novembra. V Paríži je v pohotovosti 5 000 policajtov, najmä v centre mesta, v celom Francúzsku ich je nasadených okolo 80-tisíc. V Paríži mal pochod pokojný priebeh, popoludní zadržala polícia 12 osôb.

Protesty žltých viest pokračujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Thibault Camus

Protesty žltých viest začali 17. novembra motoristi, ktorí protestovali proti zvyšovaniu daní z pohonných hmôt. Celonárodné demonštrácie sa však už netýkajú len motoristov, ale zameriavajú sa aj na iné problémy vrátane vysokých životných nákladov. Demonštranti pritom obviňujú Macrona, že nevníma problémy obyčajných ľudí, a vyzývajú ho na odstúpenie.


Galéria

Protesty Protesty žltých viest pokračujú

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články