FOTO Severná Karolína sa spamätáva z hurikánu Florence: 15 obetí, škody za miliardy | Topky.sk

Nedeľa, 26. máj 2019. Meniny má Dušan, zajtra Iveta.

FOTO Severná Karolína sa spamätáva z hurikánu Florence: 15 obetí, škody za miliardy

Hurikán zoslabol na búrku.
Hurikán zoslabol na búrku.
Zdroj: SITA/AP Photo/Steve Helber
16.09.2018 21:15

WASHINGTON - Záplavy vyvolané prudkými zrážkami, ktoré do amerických štátov Severná a Južná Karolína priniesol hurikán Florence, v nedeľu úplne odrezali od sveta mesto Wilmington v Severnej Karolíne. Zaplavené sú všetky cesty vedúce do mesta, informovali jeho predstavitelia, ktorí už požiadali o dodatočnú pomoc zo strany polície aj armády. Tá by mala do oblasti distribuovať potraviny a pitnú vodu pomocou vrtuľníkov. Ako v nedeľu informoval šéf oddelenia pre zvládanie krízových situácií v štátnej administratíve Severnej Karolíny Michael Sprayberry, v celom štáte je z dôvodu záplav zatvorených 171 motorových ciest.


Rozsiahle škody vo výške desiatok miliárd dolárov a najmenej 15 mŕtvych si cez víkend vyžiadal v Severnej a Južnej Karolíne prírodný živel Florence. V piatok udrel na východné pobrežie USA ako hurikán, v sobotu zoslabol na tropickú búrku a dnes klesol do kategórie tropickej depresie. 

FOTO Severná Karolína sa
Zdroj: SITA/Casey Toth/The News & Observer via AP

Podľa meteorológov to najhoršie možno ešte len príde, keď napadané zrážky, ktoré stále neustávajú, spôsobia mohutné záplavy. Úrady v Severnej Karolíne už v sobotu nariadili povinnú evakuáciu všetkých obyvateľov z povodia Little River a Cape Fear River.

FOTO Severná Karolína sa
Zdroj: SITA/AP Photo/David Goldman

Približne 15-tisíc obyvateľov Severnej Karolíny už podľa neho muselo byť evakuovaných do provizórnych prístreškov, vyše 700-tisíc domácností je bez elektriny. V najviac zaplavených oblastiach zasahuje podľa Sprayberryho viac ako tisíc záchranárov na viac ako dvoch stovkách člnov.

FOTO Severná Karolína sa
Zdroj: SITA/Gray Whitley/Sun Journal via AP

Nariadenie sa týka územia do vzdialenosti jednej míle (1,6 kilometra) po oboch brehoch riek, do ktorého spadá napríklad aj 200-tisícové mesto Fayetteville. Hurikán Florence, ktorý zaútočil na juhovýchodné pobrežie Spojených štátov už v piatok, nad americkým územím zoslabol a zmenil sa na tropickú búrku. Podľa meteorológov sa takmer vôbec neposúva a najväčšiu skazu môžu preto spôsobiť stále nekončiace zrážky. Už teraz sú v dôsledku záplav odrezané od okolitého sveta viaceré obývané oblasti, bez prívodu elektrickej energie sa ocitlo už 900-tisíc domácností.

FOTO Severná Karolína sa
Zdroj: SITA/Gray Whitley/Sun Journal via AP

Na juhovýchode USA zrušili v súvislosti s hurikánom Florence vyše 2-tisíc letov a mnohé letiská zostávajú celkom zatvorené. Najmenej do pondelka bude v rámci preventívnych opatrení zatvorené napríklad letisko v Charlestone v štáte Južná Karolína. Agentúra AP pripomína, že počet zrušených letov je síce vysoký, no zatiaľ zďaleka nie tak vysoký, ako počas minuloročného hurikánu Harvey, kedy museli len v samotnom Houstone zrušiť viac ako 11-tisíc letov.

FOTO Severná Karolína sa
Zdroj: SITA/AP Photo/David Goldman

Národné stredisko pre hurikány (NHC) uviedlo, že v Severnej Karolíne pretrvávajú mohutné dažďové zrážky a ich efekt môže byť "katastrofický". Na západe Severnej Karolíny je zvýšené riziko zosuvov pôdy. Stále hrozia aj tornáda, ale rýchlosť vetra sa bude v nasledujúcich dňoch znižovať.

FOTO Severná Karolína sa
Zdroj: SITA/AP Photo/David Goldman

Americký prezident Donald Trump vyhlásil v sobotu v štáte Severná Karolína stav katastrofy. Rozhodnutie prezidenta umožní čerpať prostriedky z federálnych zdrojov na pomoc obyvateľom postihnutých okresov. Súčasťou tejto pomoci môžu byť príspevky na dočasné ubytovanie a opravy domov, ako aj nízkoúrokové pôžičky na pokrytie straty nepoisteného majetku a iné programy pre jednotlivcov i podniky.

FOTO Severná Karolína sa
Zdroj: SITA/Casey Toth/The News & Observer via AP


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články