Revolučné reformy na Kube? Začína verejná debata o návrhu novej ústavy | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Revolučné reformy na Kube? Začína verejná debata o návrhu novej ústavy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
13.08.2018 17:10

HAVANA - Obyvatelia Kuby začínajú v pondelok debatovať o návrhu novej ústavy, ktorá sa nemá zmieňovať o komunistickom štáte, má priznávať právo na súkromné vlastníctvo a vytvárať priestor pre uzákonenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia.


Občania dostanú možnosť hovoriť o novom základnom zákone v rámci 135.000 fór, organizovaných do 15. novembra na rôznych miestach vrátane pracovísk. Svoje závery predložia 33 zákonodarcom, ktorí budú spisovať konečnú verziu. Tú predložia na schválenie v referende, naplánovanom na február 2019, informovala tlačová agentúra DPA.

Nová kubánska ústava, ktorá má nahradiť tú doterajšiu z roku 1976, už získala predbežný súhlas v parlamente. Hoci sa v návrhu nespomína komunistická spoločnosť, potvrdzuje sa v ňom socialistický charakter politického systému a vedúca úloha komunistickej strany. Okrem súkromného vlastníctva má byť po novom uznaná i úloha voľného trhu a dôležitosť zahraničných investícií. Čo sa týka systému vládnutia, predpokladá sa vytvorenie postu premiéra, zatiaľ čo pôsobenie prezidenta bude časovo obmedzené na dve funkčné obdobia.

Reforma ústavy bola pripravená pod vedením prezidenta Raúla Castra, ktorý stál na čele krajiny do apríla tohto roka, keď ho vystriedal Miguel Díaz-Canel. Výtlačky návrhu nového znenia sa predávali v novinových stánkoch za jedno kubánske peso (približne tri eurocenty).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články