USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva: Potvrdila to veľvyslankyňa Haleyová | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva: Potvrdila to veľvyslankyňa Haleyová

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová.
Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová.
Zdroj: SITA/AP Photo/Mary Altaffer, File
20.06.2018 06:00

WASHINGTON - Spojené štáty vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. V utorok to oznámila americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová a vyhlásila, že rada "nie je hodná svojho mena". Informáciu priniesla tlačová agentúra AP.


Haleyová je vyslankyňa prezidenta Donalda Trumpa pri OSN. V utorok pripomenula, že už pred rokom dala jasne najavo, že USA zostanú v rade, iba "ak sa uskutočnia jej zásadné reformy". Podľa Haleyovej je jasné, že tieto výzvy na zmeny ostali bez povšimnutia.

Haleyová kritizovala členstvo takých krajín v rade ako Čína, Kuba a Venezuela, ktoré sú samy obviňované z porušovania ľudských práv. Diplomatka povedala, že rada je tiež "chronicky zaujatá voči Izraelu".

Avšak Haleyová zdôraznila, že ak sa rada zreformuje, Spojené štáty "sa k nej s potešením znovu pripoja". Veľvyslankyňa oznámila odchod USA zo 47-člennej rady po boku s ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom.

Odchod USA z Rady OSN pre ľudské práva je sklamaním

Rozhodnutie Spojených štátov vystúpiť z Rady OSN pre ľudské práva je "sklamaním, ak nie vyslovene prekvapením". V utorok v Ženeve to uviedol odchádzajúci vysoký komisár OSN pre ľudské práva, jordánsky diplomat Zajd Raad Husajn.

"Vzhľadom na stav ľudských práv v dnešnom svete by mali Spojené štáty viac vystupovať v popredí, a nie odstupovať," napísal vysoký komisár Zajd na sociálnej sieti Twitter. Predseda rady (UNHRC), Vojislav Šuc zo Slovinska, bránil tento orgán. Varoval, že "multilateralizmus a ľudské práva sú napádané každý deň". Rada je podľa neho "jednotným priestorom", kde sa diskutuje o najzúfalejších situáciách a hľadajú sa východiská z problémov.

"Jej činy vedú k zmysluplným výsledkom pre nespočetné obete porušovania ľudských práv po celom svete, a týmto obetiam rada slúži," dodal podľa agentúry AP Šuc, ktorý na rok zastáva rotujúcu funkciu predsedu rady. Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová zareagovala vyjadrením, že rozhodnutie USA vystúpiť z rady je riskantné, lebo poškodí medzinárodné postavenie USA. "USA stáli vždy v popredí pri ochrane ľudských práv po celom svete a mnoho rokov boli silným partnerom Európskej únie v Rade OSN pre ľudské práva," uviedla Mogheriniovej hovorkyňa Maja Kocijančičová vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

"Dnešné rozhodnutie oslabí rolu USA ako zástancu a podporovateľa demokracie na svetovej scéne," dodala hovorkyňa Mogheriniovej. Vystúpenie USA z Rady OSN pre ľudské práva oznámila v utorok americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová a vyhlásila, že rada "nie je hodná svojho mena". Zároveň obvinila tento medzinárodný orgán z ochraňovania porušovateľov ľudských práv, z pokrytectva a "chronickej zaujatosti voči Izraelu".

Rada OSN pre ľudské práva, so sídlom vo švajčiarskej Ženeve, je jedným z najvýznamnejších orgánov OSN. Má 47 členov, ktorých volí Valné zhromaždenie na tri roky. Rada dohliada na dodržiavanie ľudských práv vo svete a predkladá o situácii v jednotlivých krajinách správy. Zameriava sa okrem iného na slobodu zhromažďovania, slobodu slova, slobodu vyznania, práva žien, práva sexuálnych menšín a práva rasových a etnických menšín.

Ruská misia pri OSN kritizuje odchod USA z Rady OSN pre ľudské práva

Stála misia Ruska pri OSN označila argumenty Spojených štátov pre ich vystúpenie z Rady OSN pre ľudské práva za cynické. Vystúpenie USA z Rady OSN pre ľudské práva oznámila v utorok americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová a vyhlásila, že Rada "nie je hodná svojho mena". Zároveň obvinila tento medzinárodný orgán z ochraňovania porušovateľov ľudských práv, z pokrytectva a "chronickej zaujatosti voči Izraelu".

Ruskí diplomati podľa agentúry TASS vo svojej reakcii uviedli, že Rada OSN pre ľudské práva je kľúčovým medzinárodným fórom pre spoluprácu v oblasti podpory a ochrany ľudských práv a jej poslaním - podobne ako aj celého systému OSN - je slúžiť všetkým členským štátom, nielen jednej krajine či jednému zoskupeniu. "Žiaľ, naši kolegovia z Washingtonu to nechápu alebo neakceptujú," uvádza sa vo vyhlásení. Pripomenuli, že reakcia medzinárodného spoločenstva na pokusy Spojených štátov o reformu OSN "zjavne ukázali, že (USA) sú v tejto veci osamotené".

Ruská misia v OSN vo svojom vyhlásení uviedla predpoklad, že USA chceli "zmeniť Radu (OSN pre ľudské práva) na poslušný nástroj na presadzovanie svojich záujmov a trestanie neposlušných krajín".  Na základe tohto konštatovania ruskí diplomati považujú za cynické, že Spojené štáty sa snažia obviniť prakticky celý svet - vrátane svojich tradičných spojencov - zo spolitizovania práce Rady OSN pre ľudské práva.

Ruská misia vo svojom vyhlásení priznáva, že v práci Rady OSN pre ľudské práva sa môžu vyskytovať nedostatky, ale "v uplynulom období preukázala svoju životaschopnosť". Ukončenie členstva Spojených štátov v Rade OSN pre ľudské práva oznámil v utorok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo a veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová. Toto rozhodnutie vyvolalo kritiku mnohých krajín i medzinárodných organizácií. Izrael ho, naopak, privítal. Členstvo USA v tomto orgáne OSN sa končí k 31. decembru 2019. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články