Mary pátrala po rodinnej histórii: Stopy ju zaviedli na Slovensko, prekvapenie po 110 rokoch! | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Mary pátrala po rodinnej histórii: Stopy ju zaviedli na Slovensko, prekvapenie po 110 rokoch!

Zdroj: The Morning Call
13.08.2018 00:01

ALLENTOWN - Mary Valeková, ktorá žije v Albany v štáte New York, bola vždy fascinovaná rodinnou históriou a rozhodla sa pátrať po tom, odkiaľ pochádzajú jej predkovia. Stopy ju zaviedli na Slovensko, ktoré navštevuje už od roku 1990 a spája dokopy jednotlivé čriepky. Až donedávna však vedela iba veľmi málo o svojich prastarých rodičoch. O to väčším prekvapením bolo zistenie, kde je pochovaný jej pradedko Pavol Hudák.


Slovenka odišla do Británie s 30 librami: Pracovala v McDonalde, teraz zarába poriadnu sumu

Ona aj všetci ostatní príbuzní v USA predpokladali, že deti Pavla Hudáka boli prvými z rodiny, ktorí prišli do Spojených štátov zo Slovenska. Keď však navštívila svoju rodinu na Slovensku a opýtala sa svojej sesternice, kde je pochovaný ich pradedko, bola prekvapená odpoveďou: "V Pensylvánii."

Keď sa Mary Valeková vrátila, požiadala úrady o úmrtný list a dozvedela sa, že práve Pavol Hudák bol prvý z rodiny, ktorý pricestoval do Spojených štátov. No ešte viac ju šokovalo, že je pochovaný na cintoríne Calvary Cemetery v North Catasauque, čo je miesto, kde v pokoji odpočívajú aj mnohí iní jej príbuzní.

Mary Valeková
Mary pátrala po rodinnej
Zdroj: The Morning Call

Hrob bol zabudnutý a neoznačený viac ako 110 rokov. Všetko sa to však zmenilo minulú nedeľu popoludní, keď na cintorín prišlo približne 60 potomkov Pavla Hudáka, aby osadili nový náhrobok a uctili si ho. Informovali noviny The Morning Call.

Pavol Hudák sa narodil roku 1864 a pracoval v Spojených štátoch v spoločnosti Lehigh Portland Cement Co. v Ormodde. Zarobené peniaze posielal svoje rodine, aby mohli v rodnom Lendaku postaviť ten najlepší dom. O život prišiel pri pracovnom úraze v roku 1907. V USA s ním bol v tom čase iba 18-ročný syn. Hudák po sebe zanechal manželku a päť detí. Peniaze, ktoré dovtedy zarobil, však stačili na splnenie jeho sna a dom, ktorý rodina postavila, stojí v obci dodnes.

Mary pátrala po rodinnej
Zdroj: The Morning Call

Na náhrobku je uvedený dátum Hudákovho narodenia a úmrtia, mená jeho rodičov aj manželky. Rovnako sú na ňom napísané aj mená jeho piatich detí: Frank, Maria, Justina, Albert a Veronica. Keď Pavol Hudák zomrel, mala Valekovej babička Veronica deväť rokov a stále žila na Slovensku. Do USA prišla v 20-tych rokoch a usadila sa vo Whitehalle.

Okolo hrobu sa v nedeľu zišli desiatky Hudákových potomkov z Atlanty, Texasu či Kalifornie a náhrobok požehnal aj reverend. Nový pomník obsypali množstvom kvetov.


Galéria

Mary Valeková

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články