°C

Piatok, 5. marec 2021. Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav.

FOTO Dominanty Paríža boli nasvietené na zeleno: Cieľom akcie bolo upozorniť svet

Eiffelova veža
Eiffelova veža
Zdroj: SITA/AP
05.11.2016 06:40

PARÍŽ - Dominanty Paríža - Eiffelova veža a Víťazný oblúk -, ako aj nábrežia Seiny boli včera večer nasvietené na zeleno. Cieľom akcie bolo upozorniť svet na nutnosť plniť parížsku dohodu o klimatických zmenách, ktorá včera nadobudla platnosť.


Ako informovala agentúra AP, iluminácia parížskych pamätihodností bola spoločnou iniciatívou primátorky mesta Anny Hidalgovej a ministerky životného prostredia Segolene Royalovej. Cieľom parížskej klimatickej dohody je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím - s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

Eiffelova veža
Zdroj: SITA/AP

Parížska dohoda mohla nadobudnúť účinnosť len v prípade, ak ju ratifikuje najmenej 55 krajín reprezentujúcich minimálne 55 percent globálnych emisií skleníkových plynov. Doteraz dohodu ratifikovalo 92 signatárskych štátov.

Dohoda nadobudla účinnosť skôr, ako sa očakávalo - necelý rok po svojom schválení vlani v decembri na záver medzinárodnej konferencie v Paríži, známej aj ako COP 21. O tri dni - na klimatickej konferencii COP 22 v marockom Marrákeši - začnú zmluvné strany diskutovať o implementácii tejto dohody i o ďalších aspektoch.


Galéria

Eiffelova veža Eiffelova veža

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články