°C

Piatok, 30. október 2020. Meniny má Šimon, Simona, zajtra Aurélia.

Európska komisia nevidí potrebu pripraviť sa na zlyhanie dohody s Tureckom: Plán B netreba

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker
Zdroj: SITA
03.08.2016 16:10

BRUSEL - Európska komisia (EK) nesúhlasí s tvrdeniami, podľa ktorých je potrebné vypracovať plán, ako riešiť opätovný vzostup nelegálnej migrácie v prípade, že komisia Turecko vypovie marcovú dohodu s EÚ. Podľa agentúry DPA komisia reagovala na dnešný článok nemeckého denníka Bild, kde grécky minister pre migráciu Ioannis Muzalas v súvislosti s migračnou krízou a vývojom v Turecku požaduje vypracovanie "plánu B".


Brusel naďalej sleduje "plán A, a ten spočíva v tom, že dohoda EÚ-Turecko bude dovedená k úspechu", povedala dnes hovorkyňa EK. Dohoda s Tureckom je podľa nej navyše iba jednou časťou európskej odpovede na migračnú krízu. K tej rovnako patria i prerozdeľovanie migrantov medzi členskými štátmi EÚ, finančná pomoc, projekt európskej pohraničnej a pobrežnej stráže a mnohé ďalšie opatrenia, dodala podľa DPA.

Grécky minister pre migráciu zastáva názor, že EÚ sa musí zamýšľať aj nad možnosťou, že Turecko znova otvorí svoje hranice pre migrantov. "Sme veľmi znepokojení. V každom prípade potrebujeme nejaký plán B," povedal Muzalas pre Bild. Hovorca gréckeho štábu pre migračnú krízu Jorgos Kyritsis sa dnes vyjadril pre televíznu stanicu Skai, že Atény zatiaľ nezaznamenali nič, čo by nasvedčovalo nedodržiavaniu spomínanej dohody zo strany Turecka. "Boli by sme (však) naivní, ak by sme nemali obavy," dodal.

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu v rozhovore pre pondelňajšie vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal, že Ankara nemôže zaručiť ďalšie plnenie marcovej dohody s EÚ o migrantoch, ak druhá strana neumožní tureckým občanom cestovanie bez víz najneskôr do októbra. Európska komisia reagovala vyhlásením, podľa ktorého sa hrozbami Ankary nenechá ovplyvniť a naďalej trvá na splnení stanovených 72 podmienok.

Na základe dohody medzi EÚ a Tureckom je možné vracať migrantov, ktorí sa nelegálne doplavili na grécke ostrovy z tureckého územia. Za každého vráteného Sýrčana môže Turecko od 4. apríla legálne poslať do EÚ iného utečenca zo Sýrie, čo sa podľa DPA doteraz týkalo približne 72.000 osôb.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články