Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

PS/Spolu žiada ministerstvo školstva, aby pozastavilo dva predražené eurofondové projekty

Michal Truban a Miroslav Beblavý
Michal Truban a Miroslav Beblavý
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
17.12.2019 12:55

BRATISLAVA - Eurofondové projekty ministerstva školstva Finančná gramotnosť a Škola bez nenávisti majú viacero problémov a mali by byť pozastavené. Tvrdia to predstavitelia koalície PS/Spolu, ktorí sa odvolávajú na kritický list Európskej komisie adresovaný Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR. Komisia v ňom poukazuje na nedostatky projektov. Podľa strany ministerstvo túto kritiku ignorovalo.


Volebný líder PS/Spolu Michal Truban uviedol, že jeden z dôvodov je predraženosť projektov. Projekt Finančná gramotnosť by mal stáť 15 miliónov eur a Škola bez nenávisti 12 miliónov eur. Podľa Trubana mohli byť peniaze použité v školstve lepšie. Expert PS/Spolu na školstvo Juraj Hipš na národný projekt o finančnej gramotnosti upozornil v lete. Podľa neho je duplicitný a má prehnaný rozpočet. „Európska komisia upozornila, že blížiaci sa koniec programového obdobia ani parlamentné voľby neospravedlňujú zanedbávanie kvality projektov,“ povedal Hipš.

Rezort školstva reaguje

Na stanovisko koalície PS/Spolu reagovalo samotné ministerstvo školstva. To dodalo, že PS/Spolu nerozumie pravidlám plánovania eurofondových projektov. "Projekt finančnej gramotnosti nie je možné zastaviť, pretože sa ešte nezačal. Koalícia PS/Spolu výzvu využíva na politickú kampaň bez znalosti situácie projektu. Projekty sú v štádiu prípravy. Ich podávateľom nie je ministerstvo školstva, ale Štátny pedagogický ústav a IUVENTA. Projekt pripomienkujú členovia Monitorovacieho výboru, vrátane EK, čo je štandardný proces a podávateľ projekt reviduje, aby pripomienky zapracoval. Na dnešnom Monitorovacom výbore sa členovia rozhodli, že materiály treba dopracovať, pričom ich požiadavke sme vyhoveli a tieto materiály z dnešného rokovania stiahli. V týždni 7. - 10. 1. 2020 sa uskutoční okrúhly stôl, na ktorom sa pripomienky prerokujú s odborníkmi," tvrdí ministerstvo.

Martina Lubyová
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Hipš dodal, že ministerstvo malo pripomienky zapracovať a predložiť novú verziu. Podľa Hipša hrozí, že eurofondy sa nestihnú vyčerpať, prípadne, ak projekty prejdú, EÚ ich nepreplatí. Ďalší odborník koalície na vzdelávanie Vladimír Šucha dodáva, že projekty je potrebné stiahnuť, poriadne prepracovať s odborníkmi a znova ich predložiť tak, aby nevytvárali paralelnú štruktúru.


Galéria

Michal Truban a Miroslav Martina Lubyová

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články