Rada prokurátorov odsudzuje niektorých prokurátorov, volá po systémovej zmene | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Rada prokurátorov odsudzuje niektorých prokurátorov, volá po systémovej zmene

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
22.10.2019 12:30

BRATISLAVA – Rezortu prokuratúry škodia prokurátori, ktorí uprednostňujú svoje osobné záujmy a užívajú majetok, ktorý si svojimi platmi nemohli zabezpečiť, tvrdí Rada prokurátorov SR. Tá zároveň volá po nevyhnutných systémových zmenách vrátane zmeny pri výbere generálneho prokurátora. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.


Rade prokurátorov taktiež vadia prokurátori, ktorí sa v záujme získania osobného profitu vedome stýkajú so „závadovými“ osobami a nemajú potrebné osobnostné a morálne kvality, aby mohli vykonávať funkciu prokurátora. Taktiež majú prokuratúre škodiť prokurátori, ktorých osobné a morálne zlyhania riešili médiá. Za samozrejmosť považujú dôkladné, urýchlené a nezávislé vyšetrovanie podozrení z trestnej činnosti.

„Prokuratúra potrebuje nevyhnutné systémové zmeny, ktoré podporia samoočistný mechanizmus, pričom je rada pripravená sa na týchto systémových zmenách podieľať,“ tvrdí vo vyhlásení rady predseda Rady prokurátorov SR Juraj Purgat.

Týmito zmenami majú byť podľa rady posilnenie nezávislosti, ale aj zodpovednosti prokurátorov v ich rozhodovacej činnosti, správny výber prokurátorov zohľadňujúci aj ich morálne a osobnostné kvality, posilnenie kontroly verejnosti či systémové zmeny pri výbere generálneho prokurátora. Rada však zároveň považuje za neprijateľné zmeny, ktoré by zvýšili vplyv výkonnej moci na systém fungovania prokuratúry.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články