°C

Streda, 28. október 2020. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Strašidelné svedectvo Kočnerovho mobilu: Podchyteného mal aj kľúčového sudcu v Bratislave

Vladimír Sklenka a Marian Kočner
Vladimír Sklenka a Marian Kočner
Zdroj: TASR – Štefan Puškáš, Topky/Ján Zemiar
22.10.2019 09:00

BRATISLAVA - Viac ako šesťtisíc správ si vymenil Marian Kočner so sudcom Okresného súdu Bratislava I Vladimírom Sklenkom, ktorý informácie zháňal aj na Najvyššom súde priamo od podpredsedníčky Jarmily Urbancovej. Informuje o tom dnes Denník N na svojom internetovom portáli.


Ako pripomína denník, už dlhšie je známe, že obžalovaný Marian Kočner mal svojich ľudí na polícii aj na prokuratúre. Vďaka tomu sa roky vyhýbal trestnému stíhaniu. Podchytené mal podľa Denníka N aj kľúčové súdy. Konkrétne okresný súd v bratislavskom Starom Meste, petržalský súd, Krajský súd v Bratislave a svojich ľudí mal aj na Najvyššom súde. Nešlo mu pritom len o ovplyvňovanie jeho vlastných káuz a sporov.

Na súdoch získaval detailné a veľmi citlivé informácie aj o iných prípadoch, s ktorými potom zrejme vedel obchodovať a využiť ich vo svoj prospech. Zo zaistenej komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Threema je podľa článku zrejmé, že si od novembra 2017 do mája 2018 veľmi často písal aj s vtedajším podpredsedom Okresného súdu Bratislava I Vladimírom Sklenkom.

Ak si Marian Kočner s bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou vymenil vyše šesťtisíc správ, s ešte väčšou intenzitou komunikoval aj so Sklenkom, informuje ďalej Denník N. Informačný tok tejto trojice sa zároveň podľa jeho zistení často navzájom prelínal. Ak Jankovská chcela niečo zistiť u Sklenku, Kočner mu hneď písal. A naopak, keď sa Sklenka pýtal na „Monču“, vzápätí jej pípla správa v mobile.

Ako jeden tím

Trojica Kočner - Jankovská - Sklenka fungovala ako jeden tím, do ktorého stiahli aj ďalších kolegov sudcov. Možno aj bez ich vedomia, tvrdí Denník N. Pripomína, že Sklenka bol v tom čase podpredsedom kľúčového okresného súdu v hlavnom meste a zodpovedal za obchodný úsek. Okresný súd Bratislava I je aj sídlom obchodného registra.

Marian Kočner a Monika Jankovská
Marian Kočner a Monika
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Kočner vďaka svojmu mobilu vedel, čo sa dialo v obchodných sporoch, ktoré považoval za dôležité či obchodne príťažlivé. Zaujímal sa napríklad o dianie okolo advokáta Radomíra Bžána, ale aj o spor Prvej produkčnej s ministerstvom životného prostredia a Slovenským vodohospodárskym podnikom. Išlo o náhradu škody o viac ako 14 miliónov eur, ktorú by v prípade prehry platil štát. Kauzy, s ktorými nemal naoko nič spoločné.

Z mobilu mal dosah prakticky na všetko

Pre Mariana Kočnera však bolo dôležité o všetkom vedieť. Aj o zápisoch v obchodnom registri. Získaval tak prehľad o konkurencii a o tom, aké zmeny sa v iných firmách diali. Informáciami ho podľa Threemy zásoboval Sklenka. Aj on rovnako ako Jankovská patrí k sudcom, ktorým polícia v auguste zaistila mobily. Dôvodom bola komunikácia s Marianom Kočnera a podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, korupcie a zasahovania do nezávislosti súdu, pripomína Denník N.

Zatiaľ čo s Jankovskou rozoberal Marian Kočner často aj záležitosti súkromnejšej povahy, jeho správy so Sklenkom boli prevažne „pracovné“. Ak išlo o prípad, na ktorom mal Marian Kočner osobný záujem, Sklenka ho zásoboval informáciami o každom „šuchnutí“ v spise. Kto kedy čo podal, doplnil v konaní,  aké rozhodnutie sa tam chystá, čo urobí vyšší súdny úradník či sudca.

Ak Sklenkovi chýbali informácie, ktoré potreboval zistiť Marian Kočner, začal po nich pátrať. Jeho agendu riešil aj na úkor vlastných káuz, o ktorých ako sudca rozhodoval. Nie raz sa potom zadávateľovi práce posťažoval, že nestíha písať rozsudky, informuje ďalej Denník N v článku.

Sklenka sa odmlčal

Sudca Sklenka podľa denníka na otázky vôbec nereaguje a s novinármi nekomunikuje. Správy medzi Sklenkom a Marianom Kočnerom naznačujú, že v kontakte boli aj s podpredsedníčkou Najvyššieho súdu Jarmilou Urbancovou. Tej dali prezývku „prútik“.

Podľa denníka nie je náhoda, že o Najvyššom súde si Marian Kočner písal so Sklenkom. Ešte pred tým, ako sa v roku 2014 stal sudcom, pôsobil ako asistent na Najvyššom súde, a to v senáte, kde pôsobila aj Urbancová. Hovorí, že so Sklenkom má kolegiálno-priateľský vzťah. „Z titulu, že bol päť rokov mojím asistentom, som s ním názory na určité právne otázky príležitostne rozoberala,“ reagovala podpredsedníčka Najvyššieho súdu. Rušenia Kotlebovej ĽSNS sa však táto ich diskusia údajne netýkala. „Absolútne vylučujem, že by som s kýmkoľvek mimo senátu komunikovala o návrhu generálnej prokuratúry proti ĽSNS,“ reagovala Urbancová na otázky.


Galéria

Vladimír Sklenka a Marian Marian Kočner a Monika

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články