Čaputová navštívila New York a kritizovala polarizáciu spoločnosti: Európska únia nie je rivalom USA | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Čaputová navštívila New York a kritizovala polarizáciu spoločnosti: Európska únia nie je rivalom USA

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/Jana Birošová
21.09.2019 06:10

NEW YORK – Polarizáciu spoločnosti na Západe, stratu dôvery vnútri štátov aj medzi národmi a tiež spochybňovanie liberálnych hodnôt kritizovala prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom piatkovom vystúpení na slávnostnom večierku inštitútu Globsec v New Yorku venovanom 30. výročiu konca totality v strednej Európe.


V prejave spomenula éru premiéra Vladimíra Mečiara, ktorá podľa nej ukázala, akou krehkou môže byť mladá demokracia. "Ukázalo sa, že keď sú ľudia ticho, rozhodnutia zopár ľudí môžu uchvátiť celý štát," vyhlásila. Pre Slovensko bolo podľa nej v tom období "budíčkom" nepozvanie do NATO spoločne s jeho susedmi a pomenovanie krajiny ako "čiernej diery Európy".


Čítajte aj: Silný odkaz prezidentky Čaputovej: Všetci potrebujú poznať mená vrahov Jána a Martiny!


"Dnes vieme, že z vašej strany to bolo čestné posolstvo a signál, že vám na nás záleží," povedala Čaputová pred medzinárodným publikom na pôde Bohemian National Hall. Po tom, čo pred 15 rokmi SR vstúpila do NATO a EÚ, Slováci "začali brať slobodu, demokraciu a transatlantické spojenectvo ako samozrejmosť, namiesto toho, aby ich ďalej zveľaďovali".

Rastúca polarizácia

V dôsledku toho podľa prezidentky narástol počet tých, ktorí sa začali cítiť zo spoločnosti vytesnení. "Ľudia majú pocit, že politici a demokracia pre nich zlyhali a ich hlas ostáva nevypočutý," povedala Čaputová a dodala, že príležitosti sa chopili populisti. Vyjadrila znepokojenie nad rastúcou polarizáciou a rozdelením vnútri spoločnosti aj medzi národmi, a tiež nad stratou dôvery v spoločnosti, ale aj transatlantickej komunite.

Čaputová navštívila New York
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Európsku úniu v tejto súvislosti označila za "symbol všetkého, čo nám za totality chýbalo". Vyjadrila znepokojenie, že "niektoré hlasy vykresľujú liberálne hodnoty ako hrozbu našej spoločnosti". "Práva menšín sú vnímané ako ohrozenie našich kľúčových hodnôt, slušnosť sa považuje za slabosť. Národná hrdosť a patriotizmus sa budujú na nenávisti, izolácii a homofóbii. Populizmus sa prezentuje ako spôsob, ako vyhovieť želaniu občanov," pokračovala.

Podľa vlastných slov má obavy, keď počuje o kladení národných záujmov pred spoločné záujmy. Prízvukovala, že Európska únia nie je rivalom USA - "bez ohľadu na to, čo hovoria niektorí politici". V prejave volala po obnovení dôvery v západnom svete, upozorňujúc na množiace sa ozbrojené konflikty a obchodné vojny. "Potrebujeme zodpovedné vlády so silnou legitimitou, založenou na dôvere občanov, a politických vodcov, ktorí sa zrieknu populizmu a udržia svoje egá pod kontrolou," povedala.

Globsec je organizáciou svetového významu

Bratislavský inštitút pre bezpečnostnú politiku Globsec je globálnou organizáciou, čoho potvrdením bola aj jeho piatková konferencia v centre New Yorku, povedal pre médiá jeden z jej účastníkov, slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Newyorská konferencia Globsecu niesla názov "Tridsať rokov demokratickej transformácie v strednej a východnej Európe: nedokončená záležitosť?". Na slávnostnom večierku na záver konferencie predniesla prejav aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Miroslav Lajčák
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Podľa Lajčáka ani 30 rokov po skončení totality v strednej Európe nie je dôvod na sebauspokojenie napriek tomu, že krajiny z tejto oblasti dosiahli to, na čom sa zhodla väčšina ich občanov – členstvo v spoločenstve demokratických krajín, EÚ a NATO. Napriek vzrastajúcim pochybnostiam z viacerých strán o správnosti členstva SR v týchto organizáciách je Lajčák "naďalej absolútne presvedčený, že pre Slovensko nie je nič lepšie ako členstvo v Európskej únii, ktorá je sebavedomá, úspešná a dokáže riešiť problémy našich ľudí". Partnerstvo EÚ s USA zároveň označil za správny model pre formovanie SR i celej planéty.

Pre médiá zopakoval svoje vyjadrenie z panelovej diskusie Globsecu, že medzi príčiny nedôvery občanov v EÚ patrí jej zlyhanie, keď nedokázala včas zareagovať na finančnú či migračnú krízu. Okrem toho sa "spoločenstvo, ktorého sme súčasťou", podľa jeho slov dopustilo aj porušení medzinárodného práva. "Ťažko môžete vyčítať iným, čo ste urobili aj sami," upozornil.

Rast nových technológií

Poukázal aj na rast nových technológií. "Jedným z paradoxov dnešnej doby je, že prístup k informáciám nikdy nebol tak jednoduchý a zároveň ľudia nikdy neboli tak dezinformovaní alebo dezorientovaní, ako sú dnes," skonštatoval. "Záver je, že sa treba rozprávať s ľuďmi, hovoriť veci na rovinu, pravdivo a treba používať taký jazyk, aby mu ľudia rozumeli," nazdáva sa Lajčák.

Minister zahraničných vecí Miroslav
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

V panelovej diskusii viackrát kritizoval západný svet, že sa vzdal presadzovania ideálov a vízií, čoho výsledkom je strata dôvery obyvateľstva. Kritizoval EÚ za to, že v súčasnosti od kandidátskych krajín požaduje prijatie európskych štandardov bez toho, aby im ponúkla jasnú perspektívu členstva. "Postsovietske a balkánske krajiny nesmú byť ponechané v neistote," zdôraznil.


Galéria

Zuzana Čaputová Miroslav Lajčák Minister zahraničných vecí Miroslav

Nástroje k článkuZDROJ: TASRTwitter/Zuzana Čaputová

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články