°C

Sobota, 19. september 2020. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

SaS odsúdilo výsledok vyšetrovania zariadenia Čistý deň: Je to nesprávne a poburujúce

Richard Sulík - SaS
Richard Sulík - SaS
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
13.07.2019 13:42

BRATISLAVA - Konštatovanie Generálnej prokuratúry SR, že vyšetrovaním sa nepreukázalo týranie zverencov v resocializačnom zariadení Čistý deň, je podľa opozičnej strany SaS hrubou chybou. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení liberálov, z výpovedí klientov, ktoré osobne zaznamenala poslankyňa Natália Blahová, vyplýva, že v Čistom dni sa používali metódy na odvykanie deti od užívania drog, ktoré boli nezákonné, mimo správnych psychiatrických praktík i proti ľudskosti.


„Keby sa orgány činné v trestnom konaní dôkladne zaoberali týmito výpoveďami, sme presvedčení, že by získali dostatok dôkazov, ktoré by pracovníkov Čistého dňa usvedčili nielen zo sexuálneho zneužívania maloletých dievčat, ale aj z týrania klientov,“ konštatujú liberáli. V spomenutých výpovediach je podľa SaS zaznamenaných toľko detailov, že je absolútne vylúčené, aby šlo o výmysly.

„Avšak aj na základe osobnej skúsenosti poslankyne Blahovej s príslušnou vyšetrovateľkou prípadu sme nútení skonštatovať, že k vyšetrovaniu podozrení pristupovala obdobne laxne a neochotne ako minister práce Ján Richter k odobratiu licencie tomuto údajne resocializačnému centru,“ uvádza SaS. Opozičná strana v tejto súvislosti dodáva, že kauza Čistý deň sa od začiatku stala politickou, keď sa ukázalo, že zariadenie sa teší ochrane najvyšších funkcionárov Smeru-SD a musí byť z diania v ňom vleklá celoštátna mediálna kauza, aby sa štátna mašinéria ako-tak dala do pohybu.

Podozrenia z týrania chovancov v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante sa nepreukázali. Informovala o tom v piatok TV Markíza s tým, že podľa záverov vyšetrovania nejde o trestný čin. Podozrenia sa týkali fyzických trestov, väznenia na samotke a odopieranie jedla chovancom. Policajný tím, ktorý v súvislosti s kauzou Čistý deň zriadili, začal v tejto veci trestné stíhanie pre podozrenie z týrania blízkej a zverenej osoby. Vyšetrovanie trvalo vyše dvoch rokov. Ešte vo februári ho ale zastavili s tým, že nič protizákonné nenašli. Záver vyšetrovateľa následne potvrdila aj prokuratúra.

 

 


Galéria

Richard Sulík - SaS Richard Sulík - SaS

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články