Koalícia sa spojila: Sviatok svätých Cyrila a Metoda je aj sviatkom slovenskej štátnosti | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Koalícia sa spojila: Sviatok svätých Cyrila a Metoda je aj sviatkom slovenskej štátnosti

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Diana Černáková, Branislav Bibel
05.07.2019 12:00

BRATISLAVA - Sviatok svätých Cyrila a Metoda je aj sviatok slovenskej štátnosti. Povedal to podpredseda SNS Anton Hrnko. Koaličné strany Most-Híd a Smer-SD sa zhodli na tom, že cyrilo-metodská tradícia je súčasťou celej európskej kultúry a pripomíname si ňou aj korene slovenskosti.


Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) si pri príležitosti štátneho sviatku pripomenul v piatok vierozvestcov Cyrila a Metoda. Podľa neho patria medzi najvýznamnejšie osobnosti starých slovenských dejín. 

„Musíme si ctiť, že na naše územie nepriniesli len vieru, ale aj vzdelanosť, a tým nás zaradili medzi moderné spoločnosti vtedajšieho sveta,“ uviedol. Podľa neho pomohli politickým elitám lepšie pochopiť svoju hodnotovú identitu aj smerovanie spoločenstva, ktoré viedli. Dodáva, že vždy dokázali obhájiť svoje presvedčenie a hodnoty napriek vtedajším turbulentným časom.

„Pre nás ako ich nasledovníkov je inšpiratívna ich nezlomná viera vo vlastné poslanie a akokoľvek sa sled udalostí vyvíjal, nikdy nezišli z cesty, ktorej verili.“ Podľa premiéra stojíme aj dnes pred radom otázok - „aká bude hodnotová a politická budúcnosť Slovenska a Európy“. Podľa neho musí Slovensko a Európa stáť na kultúrno-etickom odkaze týchto dvoch osobností, ak chce byť v budúcnosti úspešná.

Slovensko musí stáť na odkaze vierozvestcov, uviedol premiér.
Koalícia sa spojila: Sviatok
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

SNS pokladá sviatok svätých Cyrila a Metoda nielen za cirkevný či národný, ale aj za sviatok slovenskej štátnosti. Podľa Hrnkových slov bol kultúrny dosah solúnskych bratov nesmierny nielen pre Slovensko, ale pre celý slovanský svet. "Stáli pri zrode nášho národného písomníctva, našej národnej kultúry a prostredníctvom ich žiakov zo slovenského a moravského územia rozšírili slovanskú kultúru najskôr do Bulharska a neskôr na všetky slovanské územia," vysvetlil a zdôraznil ich úlohu v štátoprávnej oblasti.

Doplnil, že od cyrilo-metodskej tradície Slováci odvíjali svoje kultúrne a štátoprávne nároky. Jej zakotvenie v preambule ústavy považuje za logické zavŕšenie zápasu Slovákov za národné a štátne sebaurčenie. Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák dodal, že pripomínať si odkaz Cyrila a Metoda je dôležité najmä dnes, "kedy sme svedkami spochybňovania a relativizovania hodnôt, tradícií a kultúry, na ktorých bola vybudovaná naša štátnosť".

"Tieto slovanskosti sú základy a začiatky slovenskosti," povedal poslanec Národnej rady (NR) SR Dušan Jarjabek (Smer-SD). Cyrilo-metodskými dňami podľa svojich slov žije naplno. "Je to jedno z najvýznamnejších výročí, ktorým si Slovenská republika pripomína korene slovenskosti, ktoré všetci akceptujeme," zdôraznil.

Zabúdať by sa podľa Mosta-Híd v súčasnosti nemalo na to, že Cyril a Metod šírili vieru srdcom a písmom, bez násilia. "Významným spôsobom prispeli k rozvoju vzdelanosti a kultúry na našom území," povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Doplnila, že neboli len vierozvestcami a v období zápasu o cirkevnú orientáciu predviedli svoju zručnosť a cit pre politickú diplomaciu. "Ich sviatok si pripomíname právom," zdôraznila.

Misia vierozvestcov bola pre Slovensko prínosom

Vierozvestcovia šírili na našom území kresťanstvo, ale aj kultúru či vzdelanosť, ich misia preto bola významná, zhodujú sa na tom opoziční poslanci Natália Milanová (OĽaNO), Boris Kollár (Sme rodina) či Miroslav Beblavý (nezaradený). Líder SaS Richard Sulík pripomína, že ide o udalosti z dávnej histórie, ktoré sú stále predmetom skúmania i polemík historikov.

Milanová, ktorá je podpredsedníčkou parlamentného výboru pre kultúru a médiá, pripomenula, že odkaz misie svätých Cyrila a Metoda je živý dodnes. "Dvom bratom vďačíme nielen za prvý jazyk a písmo, za šírenie kresťanstva a vzdelanosti v ňom, za najstarší slovanský zákonník, za prvú slovanskú báseň. Vďačíme im za možnosť pochopiť, rásť, byť samostatnými a uznávanými," uviedla.

Misia vierozvestcov sa podľa Milanovej ešte neskončila. "Ani po viac ako 1000 rokoch si mnohí nevedia vážiť vzdelanie, nemáme poriadne fungujúce súdnictvo a v poslednom čase naši najvyšší predstavitelia nemajú jasno ani v zahraničnej politike," doplnila.

  

Zdroj: Topky/Ján Zemiar, TASR/Pavol Zachar
 

 

 

 

 

Líder Sme rodina povedal, že ak si tento sviatok nebudú Slováci pripomínať, ani mladí ľudia nebudú mať žiadny rešpekt k "dedičstvu národa", čo môže priniesť zlé následky. "Pokiaľ nebudeme mať úctu ku koreňom, národ nemá budúcnosť," uviedol Kollár. "Toto je naša história, takto sme začali, oni nám položili základy našej dnešnej civilizácie, ktorá je najlepšia, akú ľudstvo kedy malo. Treba to rešpektovať, vážiť si to a udržať si to," doplnil.

"Príchod Cyrila a Metoda treba brať ako misiu rozvinutej byzantskej civilizácie do oblasti, ktorú považovali za necivilizovanú alebo menej civilizovanú. To sa týka kultúry i ukotvenia východného kresťanstva na územiach, kde sa dnes nachádza aj Slovensko," skonštatoval Sulík.

Svätý Cyril a svätý Metod predstavujú pre Beblavého spojenie vlastenectva a európanstva. "Pomohli nám vytvoriť našu identitu, ale prišli zďaleka a priniesli nám kultúru. Sú symbolom toho, že Slováci robia najväčšie kroky vpred vtedy, keď sú otvorení tomu najlepšiemu zo sveta," priblížil  líder mimoparlamentnej strany Spolu-OD.
 

Zdroj: Topky/Maarty, SITA/ Branislav Bibel
 

Podľa predsedu mimoparlamentného KDH Alojza Hlinu mali vierozvestcovia obrovský prínos pre kultúrny priestor strednej Európy. "Evanjelizovali, urobili preklad do staroslovienčiny. My ako kresťanskí demokrati si budeme tento sviatok vždy intenzívne pripomínať," vyhlásil.


Galéria

Ilustračné foto Slovensko musí stáť na

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/tur, nit ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články