°C

Nedeľa, 5. apríl 2020. Meniny má Miroslava, zajtra Irena.

Dostavba jadrovej elektrárne Mochovce má prekážku: Rakúsko tomu chce zabrániť, tohto sa obáva

Na archívnej snímke dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Na archívnej snímke dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
05.05.2019 19:00

VIEDEŇ - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz chce zabrániť dostavbe slovenských jadrovej elektrárne Mochovce.


"V rozhovore so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim som jasne dal najavo bezpečnostné obavy Rakúska a snažil som sa ho od dostavby (elektrárne Mochovce) odradiť," napísal dnes Kurz na svojom twitterovom účte.

Peter Pellegrini a Sebastian Kurz
Dostavba jadrovej elektrárne Mochovce
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Kurz a ministerka životného prostredia Elisabeth Köstingerová (obaja z Rakúskej ľudovej strany ÖVP) navyše vo verejnoprávnom rozhlase ORF požadovali, aby kontroverzný projekt výstavby ďalších dvoch blokov v Mochovciach preskúmali experti z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), uviedla agentúra APA.

Rakúska vláda sa obáva predovšetkým o bezpečnosť nových reaktorových blokov 3 a 4 rozostavaných v elektrárni v Mochovciach. Tá je vzdialená zhruba 100 kilometrov od rakúskych hraníc. Bývalí pracovníci a inžinieri sa začiatkom apríla obrátili na rakúsku ekologickú organizáciu Global 2000 s varovaním pred závažnými chybami projektu dostavby Mochoviec.

Dostavba jadrovej elektrárne Mochovce
Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Slovenský úrad jadrového dozoru zatiaľ ešte neudelil povolenie na uvedenie oboch reaktorov do prevádzky. Pretože ešte neboli odstránené všetky chyby, môže sa povolenie na spustenie oboch nových blokov podľa dozorného úradu pretiahnuť o niekoľko ďalších mesiacov. Kritiku zaznievajúcu od rakúskej organizácie Global 2000 však slovenský dozorný úrad odmietol ako "nekompetentnú".

Prvé dva bloky jadrovej elektrárne v Mochovciach boli uvedené do prevádzky v rokoch 1998 a 1999 a už 20 rokov pracujú bez poruchy.


Galéria

Na archívnej snímke dostavba Peter Pellegrini a Sebastian

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články