Nedeľa, 26. jún 2022. Meniny má Adriána, zajtra Ladislav, Ladislava.

Slovensko v marci zaplatilo druhú splátku za stíhačky F-16

Stíhačka F-16Galéria fotiek (1)
Stíhačka F-16
Zdroj: SITA/Kwon Joon-woo/Yonhap via AP

BRATISLAVA - Slovenská republika v marci tohto roka zaplatila druhú splátku za americké lietadlá F-16. I keď nie je nateraz známe v akej výške, informácia vyplýva z materiálu rezortu financií k štátnemu rozpočtu.


"Medziročný prepad schodku ovplyvnila splátka za vojenské lietadlá," uvádza rezort financií. Slovensko na lietadlá vynaloží viac ako 1,6 miliardy eur, pričom v cene je započítaná aj logistická podpora, výcvik pilotov a pozemného personálu v Spojených štátoch amerických a munícia.

Otáznym zostáva servis strojov, ktorý je podľa dostupných informácií zabezpečený na prvé dva roky, vrátane záručných opráv. Celkovo pribudne 14 stíhačiek F-16, pričom prvé štyri kusy Američania dodajú v roku 2022 a zvyšných desať o rok neskôr.

Vláda rozhodla o obstaraní nových stíhačiek ešte vlani v júli. Ministerstvo obrany SR zvažovalo vo finálnej časti okrem amerických strojov aj švédske Jas-39 Gripen. V prospech F-16 rozhodli väčšie operačné možnosti. V Spojených štátoch amerických sa bude pripravovať 22 pilotov a 160 profesionálov v rámci pozemného personálu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články