°C

Piatok, 29. máj 2020. Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand.

Ochranári, neposkojní lesníci a pôdohospodári už toho majú dosť: Žiadajú odvolanie Matečnej

Zástupcovia ochranárskych organizácií, nespokojných lesníkov a pôdohospodárov pred odovzdaním výzvy predsedovi vlády za odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej
Zástupcovia ochranárskych organizácií, nespokojných lesníkov a pôdohospodárov pred odovzdaním výzvy predsedovi vlády za odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková
21.03.2019 11:45

BRATISLAVA – Výzvu premiérovi Petrovi Pellegrinimu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, ktorú podpísalo viac ako 41-tisíc ľudí, odovzdali dnes na Úrade vlády SR zástupcovia desiatich ochranárskych organizácií a nespokojných lesníkov a pôdohospodárov.


Ako novinárom povedal Rastislav Mičaník z iniciatívy My sme les, podnetom na spustenie výzvy bolo ignorovanie naliehavých problémov ako aj negatívne dopady zlých a nekompetentných rozhodnutí v rezorte pôdohospodárstva. Keďže ministerka Matečná sama neodstúpila, žiadajú predsedu vlády, aby do konca marca predložil prezidentovi návrh na jej odvolanie. „Dúfame, že pán premiér vypočuje hlas ľudu a zachová sa ako správny politik zodpovedný za túto vládu,“ vyhlásil Mičaník.

Environmentalista zo Slovenského ochranárskeho snemu Mikuláš Huba
Zástupcovia ochranárskych organizácií, nespokojných
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Strácame to najcennejšie prírodné dedičstvo 

Karol Kaliský z iniciatívy My sme les vysvetlil, že na Slovensku sa musí zmeniť prístup k lesom, ktoré spravuje ministerstvo pôdohospodárstva. „Spravuje ich však takým spôsobom, že strácame to najcennejšie prírodné dedičstvo v tých najvýznamnejších chránených územiach, teda v národných parkoch,“ vyhlásil Kaliský. My sme les predložila agrorezortu jasné požiadavky, ako zmeniť spravovanie lesov, ministerstvo ich však doteraz ignorovalo. Dôsledkom je, že Slovensko pre slabú ochranu prírody čelí konaniu Európskej komisie, ktorá mu dokonca hrozí žalobou na Európskom súdnom dvore.

Zástupca iniciatívy My sme les lesník Karol Kaliský
Zástupca iniciatívy My sme
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Ako povedal Matúš Hríbik z lesníckej iniciatívy Odmietame, ministerka Matečná odmieta prijať nespokojných lesníkov a rokovať s nimi o ich problémoch. „Ministerka Matečná nemá našu dôveru,“ konštatoval. Táto skupina lesníkov presadzuje prírode blízke hospodárenie v lesoch a hľadá inovatívne spôsoby spravovania lesov.

Zástupca lesníckej iniciatívy Odmietame Matúš Hríbik
Zástupca lesníckej iniciatívy Odmietame
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Environmentalista zo Slovenského ochranárskeho snemu Mikuláš Huba zdôraznil, že najúčinnejším regulátorom negatívnych dopadov klimatickej zmeny je les a pôda, pričom práve tieto dve zložky prírodného prostredia spadajú pod rezort pôdohospodárstva. „Pokiaľ súčasná šéfka agrorezortu nechápe dôležitosť týchto dvoch zložiek prírody, tak ju treba vymeniť za niekoho, kto to chápe,“ vyhlásil.

Zástupcovia mimovládnych ochranárskych organizácií
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Rezort berie všetky problémy vážne

Ministerstvo pôdohospodárstva berie vážne a rieši problémy v poľnohospodárstve, potravinárstve aj lesníctve, tento zanedbaný rezort však nevie zmeniť zo dňa na deň. Hovorca agrorezortu Michal Feik takto reagoval na výzvu premiérovi Petrovi Pellegrinimu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, ktorú podpísalo vyše 41-tisíc ľudí a ktorú odovzdali dnes na Úrade vlády SR zástupcovia desiatich ochranárskych organizácií a nespokojných lesníkov a pôdohospodárov. Výzva ochranárov je však podľa neho formulovaná príliš všeobecne, preto by uvítali presnejšie návrhy, ako spoločne riešiť konkrétne výzvy v agrosektore.

Gabriela Matečná
Gabriela Matečná
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Feik zdôraznil, že sektor poľnohospodárstva a potravinárstva bol dlhé roky na pokraji spoločenského záujmu, no ministerstvu sa za posledné tri roky podarilo naštartovať desiatky konkrétnych opatrení. „Zdigitalizovali a stransparentnili sme agrodotácie, otvorili sme veľké európske témy ako dvojaká kvalita potravín alebo nekalé obchodné praktiky. Tento rok prvýkrát systémovo podporíme poľnohospodárov desiatkami miliónov eur,“ pripomenul Feik.

Dodal, že v mestách a obciach vďaka agrorezortu pribúdajú nové miesta v škôlkach či cyklotrasy, v lesoch vysádzajú milióny stromčekov. „Sprísnili sme boj proti nelegálnej ťažbe dreva, spustili sme lesnícko-drevársku inšpekciu a tiež podporujeme mimoprodukčné funkcie lesov,“ uzavrel.


Galéria

Zástupcovia ochranárskych organizácií, nespokojných Environmentalista zo Slovenského ochranárskeho Zástupca iniciatívy My sme Zástupca lesníckej iniciatívy Odmietame Zástupcovia mimovládnych ochranárskych organizácií Gabriela Matečná Zástupcovia ochranárskych organizácií, nespokojných

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články