°C

Piatok, 27. november 2020. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

Mistrík a Krajniak chcú využívať prezidentské právomoci inak: Ani jeden by však Fica nevymenoval

Prezidentskí kandidáti Robert Mistrík a Milan Krajniak
Prezidentskí kandidáti Robert Mistrík a Milan Krajniak
Zdroj: SITA/Jakub Julény, TASR/Jakub Kotian
13.01.2019 13:16

BRATISLAVA - Kompetencie prezidenta sú dostatočné, zhodli sa prezidentskí kandidáti Milan Krajniak a Robert Mistrík v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Majú však odlišný názor na to, ako ich využívať. Krajniak by nevymenoval vládu, ak nesplní jeho podmienky, Mistrík by sa snažil ovplyvniť jej personálne zloženie.


Krajniak by podľa svojich slov vymenoval za predsedu vlády len toho, kto sľúbi zaviesť exekučnú amnestiu, rodičovský bonus za každé vychované a pracujúce dieťa a zákon, ktorý by zabránil zvýhodňovaniu veľkých zahraničných firiem. Mistrík si naopak nemyslí, že vynucovať si zákony je v prezidentovej kompetencii. Kompetenciu vymenovať predsedu vlády by využil skôr na ovplyvnenie personálneho obsadenia, ktoré je podľa neho kľúčové.

Prezident by mal témy aj uzatvárať

Svoj program by chcel Mistrík presadzovať najmä cez otváranie tém. Sústrediť by sa chcel aj na ekonomiku, ktorej podľa neho bývalí prezidenti nevenovali dostatočnú pozornosť. "Prezident by nemal témy len otvárať, ale aj uzatvárať," reagoval Krajniak, ktorý je presvedčený o správnosti svojich podmienok.

Milan Krajniak
Zdroj: Martin Čepa

Krajniak tiež v diskusii vyhlásil, že sa svojej kandidatúry na prezidenta nevzdá. "Bolo by nefér voči tým, čo ma podporili, aby som zobral ich podpisy a politikárčil," vyhlásil. Pred voľbami sa nemieni vzdať ani svojho poslaneckého mandátu. Mistrík podporu iného kandidáta nevylúčil, je podľa neho dôležité sa spojiť. "Keby Slovensku hrozila katastrofa, nepôjdem do toho hlava-nehlava. Musíme vidieť vyššie ciele a nie si hladiť svoje ego," poznamenal.

Obaja kandidáti na post prezidenta tiež odpovedali na otázku z akých prostriedkov hradia svoje predvolebné kampane. Krajniak odpovedal tak, že do súčasnosti mu prišlo na transparentný účet približne 150-tisíc eur, a prispeli mu naň najmä kolegovia z hnutia Sme rodina. Mistrík si predvolebnú kampaň financuje zo svojej podnikateľskej činnosti.

Ani jeden by Fica za ústavného sudcu nevymenoval

Ústavný súd SR nemôže byť obsadený súčasnými či bývalými politikmi. Uviedol Krajniak. Rovnaký názor zastáva aj kandidát na post prezidenta Slovenskej republiky Róbert Mistrík. Obaja potvrdili, že v prípade ich zvolenia za prezidenta nevymenujú Roberta Fica za ústavného sudcu. Zhodli sa, že kandidáti by mali byť apolitickí. 

Peter Pellegrini a Robert
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Krajniaka však prekvapuje, že súčasný prezident Andrej Kiska vymenovanie Fica jednoznačne nevylúčil. "Očakával by som to," konštatoval. Mistrík aj Krajniak tiež vyzývajú na to, aby bola voľba ústavných sudcov v parlamente verejná.​ „Na Ústavný súd SR by nemali ísť politici, ale ani bývalí poslanci. Problémom je najmä to, že najskôr rozhodovali o konkrétnych zákonoch v Národnej rade SR a následne, či sú v súlade s Ústavou SR, a to je nemysliteľné. Na druhej strane sme videli, že medzi návrhmi je dostatok skúsených ľudí a je u nich záruka, že budú rozhodovať nestranne, takže verím, že Národná rada SR zvolí dostatočný počet ústavných sudcov,“ povedal Krajniak.

Sudcovia musia byť zárukou nestrannosti

Na margo kandidatúry Roberta Fica Krajniak uviedol, že bývalý predseda vlády SR má stáť skôr pred súdom, než pôsobiť na súde. Podľa Mistríka je ústavný súd dôležitou inštitúciou a má byť poslednou zárukou vymožiteľnosti práva. „V prvom rade treba zdôrazniť, že Ústavný súd SR je jedna z najdôležitejších inštitúcií v krajine. Preto tí, ktorí budú rozhodovať, teda sudcovia musia byť zárukou kvality a nestrannosti,“ povedal Mistrík.

Fico sa bude uchádzať o hlasy poslancov Národnej rady SR spoločne s ďalšími 39 kandidátmi a kanditátkami počas februárovej schôdze parlamentu. Ešte predtým absolvujú verejné vypočutie pred ústavnoprávnym výborom. Okrem Fica kandiduje tiež poslanec Peter Kresák (Most-Híd), predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová, či obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner a Monika Jankovská.


Galéria

Prezidentskí kandidáti Robert Mistrík Milan Krajniak Peter Pellegrini a Robert

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články