Premiér Pellegrini prvýkrát pripustil personálne zmeny vo vláde: Drsný odkaz Kiskovi | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Premiér Pellegrini prvýkrát pripustil personálne zmeny vo vláde: Drsný odkaz Kiskovi

Peter Kažimír
Peter Kažimír
Zdroj: SITA/Diana Černáková
04.10.2018 10:00

BRATISLAVA - Minister financií Peter Kažimír má záujem o pozíciu guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) a nie je vylúčené, že sa o toto miesto bude uchádzať ešte počas aktuálneho volebného obdobia. Rezort financií by tak dostal nového šéfa. Vo vôbec prvej politickej debate v TV Pravda to potvrdil predseda vlády Peter Pellegrini.


Premiér po prvý raz verejne vyhlásil, že na pozícii ministra financií v jeho vláde možno dôjde k výmene. „Môžem potvrdiť, že v prípade, že by malo dôjsť k zmene na poste guvernéra NBS, tak pán podpredseda vlády a minister financií by určite mal ambíciu zúčastniť sa súboja o takýto post. To je pravda. O tom sa veľa špekuluje a ja to môžem takto oficiálne potvrdiť," povedal Pellegrini.

Nevylúčil, že k tejto zmene by mohlo dôjsť ešte do konca tohto roka. „Otázka je, aký plán so svojím životom a kariérou má terajší guvernér NBS, pretože od neho všetko závisí. V prípade, že by Jozef Makúch urobil nejakú zmenu vo svojom pôsobení, tak potom môžeme hovoriť o týchto otázkach," vyhlásil premiér.

Peter Pellegrini
Zdroj: Topky/Maarty

Drsný odkaz Kiskovi

Kto by sa mohol stať novým ministrom financií, predseda vlády nepovedal, oznámil však, že o tejto nominácii sa s prezidentom Andrejom Kiskom radiť nebude. „Pán prezident by sa k novému ministrovi financií nemal momentálne ani slovkom vyjadrovať, pretože si myslím, že je v ostrom konflikte záujmov. Prebieha vyšetrovanie aj zo strany Finančnej správy, ktorá spadá pod ministra financií, jeho aktivít, jeho firiem, jeho kampane.

Podľa Pellegriniho by Kiska mal akceptovať každého, koho na ministra financií navrhne. „Pretože ak by sa chcel vyjadrovať a robiť personálnu politiku na ministerstve financií, zaváňalo by to možno aj tým, že by chcel mať kontrolu nad tým, ako dopadnú daňové kontroly, ktoré prebiehajú v jeho firmách," myslí si Pellegrini.

Andrej Kiska
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Kto bude kandidovať na prezidenta?

O budúcom prezidentovi má premiér jasno, hoci sa Smer-SD so zverejnením svojho kandidáta neponáhľa. Urobiť tak mal do konca septembra. Podľa Pellegriniho sa však netreba zamerať na termín, kedy oznámia meno, ale na kvalitu kandidáta. Predseda vlády chce, aby ním bol Miroslav Lajčák. Ten svoju kandidatúru opakovane odmieta už od januára.

„Želal by som si mať na čele štátu takého prezidenta, ako je minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Je to človek, ktorý by dokázal otvárať dvere na tých najvyšších poschodiach zahraničnej politiky, vytvárať slovenskému priemyslu, biznisu, obchodom prostredie, aby Slovensko expandovalo. To je úloha prezidenta," konštatoval Pellegrini, ktorý verí, že šéf rezortu diplomacie ešte svoje rozhodnutie zváži. Zároveň však dodal, že v prvom rade musí chcieť kandidovať samotný Lajčák.


Galéria

Peter Kažimír Peter Pellegrini Andrej Kiska

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články