°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Poslanci SDKÚ žiadajú Pašku o vypísanie novej voľby ústavných sudcov

Ľudovít Kaník
Ľudovít Kaník
Zdroj: SITA
03.07.2014 10:24

BRATISLAVA - Poslanecký klub SDKÚ-DS dnes požiadal predsedu NR SR Pavla Pašku, aby vypísal novú voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Ako povedal dnes predseda klubu Ľudovít Kaník, Ústavný súd SR je najvyšším orgánom ochrany ústavnosti Slovenskej republiky, preto zvolenie dôveryhodných a odborne spôsobilých kandidátov je príležitosťou na ukončenie tzv. „studenej vojny“ medzi ústavnými inštitúciami.


„Je to aj príležitosť na zahrnutie a rešpektovanie opozície do procesov výberu a voľby kandidátov. SDKÚ-DS je pripravená poskytnúť pri voľbe kandidátov súčinnosť, a to tak, aby sme zvolili takých kandidátov, pri ktorých nebude dôvod odmietnutia zo strany prezidenta SR,“ uviedol Kaník.

Prezident SR Andrej Kiska v stredu oznámil, že vymenuje do funkcie novej ústavnej sudkyne Janu Baricovú. Zo zvyšných piatich kandidátov zvolených NR SR ďalších dvoch sudcov nevybral. Zároveň Kiska požiadal parlament, aby zvolil štyroch kandidátov, z ktorých vymenuje zvyšných dvoch ústavných sudcov.

Prezident Andrej Kiska nevymenovaním troch sudcov ústavného súdu zo šiestich predložených kandidátov podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku nenaplnil článok 101 ústavy, podľa ktorého hlava štátu zabezpečuje svojím konaním a rozhodovaním riadny chod ústavných orgánov. „Neexistuje z hľadiska deľby moci rovina podriadenosti alebo nadradenosti medzi prezidentom a parlamentom,“ komentoval Paška prezidentov list národnej rade, v ktorej ju žiada o novú voľbu štyroch kandidátov. Predseda parlamentu nekonkretizoval, či nové voľby vyhlási, alebo nie.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články