Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Vladimir Putin schválil predaj ruskej divízie britskej banky HSBC

Ruský prezident Vladimir Putin Zobraziť galériu (2)
Ruský prezident Vladimir Putin (Zdroj: SITA/AP/Sputnik/Kremlin Pool Photo/Mikhail Klimentyev)

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin schválil v pondelok predaj ruských aktív britskej banky HSBC privátnej banke Expobank. Umožnil tak britskej finančnej inštitúcii po mesiacoch rokovaní opustiť ruský trh.

HSBC sa už v lete 2022 dohodla na predaji celej svojej ruskej divízie HSBC Bank ruskej Expobank. Moskva však medzičasom sprísnila podmienky predaja, na základe ktorých predaj aktív v bankovom a energetickom sektore musí odsúhlasiť ruský prezident.Putin podpísal dekrét dva dni pred tým, ako banka HSBC zverejní pre investorov kompletné výsledky za rok 2023. Zároveň uviedla, že jej odchod z Ruska bude mať pre ňu minimálne finančné dôsledky. Banka totiž už krátko po oznámení plánov na odchod z krajiny dokázala veľkosť svojej ruskej divízie zredukovať.

Vladimir Putin schválil predaj
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

HSBC pred časom pre agentúru Reuters uviedla, že tržby jej ruskej divízie dosahovali približne 15 miliónov USD (13,92 milióna eur), zatiaľ čo tržby celej HSBC predstavovali viac než 50 miliárd USD. Pred inváziou Ruska na Ukrajinu zamestnávala ruská divízia HSBC približne 200 ľudí.

Uvidí sa, aký vplyv na dohodu o predaji ruských aktív HSBC ruskej Expobank budú mať sankcie, ktoré USA na Expobank uvalili v decembri minulého roka. Americké ministerstvo financií vtedy uviedlo, že cieľom sankcií voči ruským finančným inštitúciám je obmedzenie prístupu Ruska k medzinárodnému finančnému systému. Takéto kroky začalo robiť už od začiatku vojny na Ukrajine, v decembri však sankcie rozšírilo na ďalšie subjekty vrátane Expobank.

Viac o téme: Vladimir PutinHSBCPredajHSBC Bank
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu