O sťažnosti exriaditeľa Tiposu a exšéfa IT bude rozhodovať prokurátor ÚŠP | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

O sťažnosti exriaditeľa Tiposu a exšéfa IT bude rozhodovať prokurátor ÚŠP

Exriaditeľ Tiposu
Exriaditeľ Tiposu
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
13.12.2019 14:30

BRATISLAVA - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bude rozhodovať o sťažnosti exriaditeľa Tiposu Jána B. a bývalého šéfa IT Miloša P. voči obvineniu z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.


"Prokurátorovi ÚŠP bol dnes vyšetrovateľom predložený spis so sťažnosťami voči uzneseniu o vznesení obvinenia oboch obvinených. Prokurátor po preštudovaní spisu rozhodne o sťažnostiach, ako aj o ďalšom postupe," uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Tipos a bývalý šéf IT sú aktuálne stíhaní väzobne. Rozhodol o tom 5. decembra trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR.

Na svojom verejnom zasadnutí tak vtedy sčasti vyhovel sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý oboch pôvodne 29. novembra nezobral do väzby. Jána B. a Miloša P. okamžite po zdôvodnení rozhodnutia eskortovali priamo z pojednávacej miestnosti príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže do väzby, a to do ústavov v Bratislave a Leopoldove. NS SR dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora je dôvodná len sčasti.

"Skutok, ktorý je kladený obvineným, sa stal," zdôvodnila predsedníčka senátu NS SR. V pozíciách, v ktorých obidvaja pôsobili, mali páchať spoločne trestnú činnosť, bude treba vypočuť viacerých svedkov a stotožniť viacerých svedkov v minimálne 144 prípadoch podozrivých hracích kont. NS SR teda vyhovel prokurátorovi ÚŠP len čo sa týka kolúznej väzby.

Teda dvojica v rámci prebiehajúceho trestného konania by mohla ovplyvňovať svedkov. Rozhodnutie NS SR bolo právoplatné a nebol možný voči nemu riadny opravný prostriedok. NS SR tak neprijal písomné sľuby a záruky obvinených a iných osôb. Sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, v piatok 29. novembra nevyhovel návrhu prokurátora ÚŠP a prepustil obvinených zo zadržania na slobodu, pretože nezistil existenciu dôvodov väzby. Podľa vyjadrenia jedného z advokátov znelo absurdne, že obvineným sa kladie za vinu nenahlásenie podozrivých operácií.

Na základe operácií malo dochádzať k páchaniu trestnej činnosti. Podľa jeho slov je teraz na dozorujúcom prokurátorovi, aby sa vyrovnal s tým, prečo pred dvoma rokmi, keď dvojica iniciovala vyšetrovanie, sa neuskutočnilo. Dvojica upozornila na 52 prípadov podozrivých operácií. Prokurátor navrhoval všetky tri dôvody väzby – útekovú, kolúznu - teda ovplyvňovanie svedkov - a aj pokračovanie v trestnej činnosti. K tej malo dôjsť v rokoch 2012 - 2018. Útekovú navrhoval aj preto, lebo obvineným hrozí trest v prípade dokázania viny od desiatich do 15 rokov.

Dvojicu zadržali príslušníci NAKA počas akcie 26. novembra. Polícia následne informovala, že v prípade poškodenej lotériovej spoločnosti vyšetrovateľ NAKA obvinil dve osoby z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Zároveň polícia potvrdila, že vyšetrovateľ prokurátorovi ÚŠP predložil podnet na ich vzatie do väzby.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články