°C

Nedeľa, 23. február 2020. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

V kauze Filipa Rybaniča vytýčil odvolací súd nový termín: Rajtár celý proces kritizoval

Filip Rybanič
Filip Rybanič
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
06.06.2019 13:10

BRATISLAVA - Krajský súd v Bratislave vytýčil termín verejného zasadnutia, na ktorom sa bude zaoberať odvolaním Filipa Rybaniča, asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára voči minuloročnému rozsudku Okresného súdu Bratislava V.


Tento nižší súd ho 25. septembra 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. „Príslušný senát odvolacieho KS vytýčil termín verejného zasadnutia v predmetnej trestnej veci na 25. júna,“ povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. 

Filip Rybanič
Filip Rybanič
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Filipovi Rybaničovi OS Bratislava V vymeral minulý rok trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Mal sa tiež verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a nemal by päť rokov pracovať v inštitúciách, v ktorých sa oboznamuje s bankovým tajomstvom. Rozsudok však nie je právoplatný, Filip Rybanič už vlani v septembri avizoval, že sa odvolá.

Rybanič sa odvolal

„Rešpektujem rozhodnutie súdu, aj keď s ním nesúhlasím. Odvoláme sa,“ povedal po rozsudku Filip Rybanič. „S predmetným rozhodnutím nesúhlasíme, považujeme viaceré otázky za sporné, porušenia sme vymenovali veľmi presne. Preto sme podali odvolanie. Musíme si ale počkať na odôvodnenie rozsudku a z toho budeme potom vedieť podrobnejšie zdôvodniť odvolanie. Dnes to bolo zo strany sudkyne stručné a mnohé otázky podľa mňa ostali otvorené,“ povedal vtedy obhajca Marek Para.

Jozef Rajtár a Filip Rybanič
Jozef Rajtár a Filip
Zdroj: SITA/Braňo Bibel

Filip Rybanič zdôraznil, že na súde sa snažili dokázať jeho nevinu, na čo mal podľa neho súd prihliadnuť. Nikde sa podľa jeho slov ale nepíše, čo vlastne vyzradil. Súd skonštatoval, že Filip Rybanič v banke urobil screenshoty a posunul ich ďalej. Poslanec Rajtár celý súdny proces kritizoval. Sudkyňa podľa neho na obžalovaného nazerala ako na vinného.

„Od začiatku volala Filipa páchateľom,“ podotkol Rajtár, ktorý opätovne odmietol, že by svojho asistenta navádzal na trestný čin. V procese odmietol vypovedať. Filip Rybanič mal podľa medializovaných informácií ako zamestnanec komerčnej banky preniknúť do účtu vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka. Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách.


Galéria

Filip Rybanič Filip Rybanič Jozef Rajtár a Filip

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články