°C

Utorok, 1. december 2020. Meniny má Edmund, zajtra Bibiana.

PRÁVE TERAZ Rybanič si vypočul verdikt súdu: Definitívny trest za nazeranie do Kaliňákových účtov

Filip Rybanič
Filip Rybanič
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
25.06.2019 10:29

BRATISLAVA - Bývalý poslanecký asistent Jozefa Rajtára Filip Rybanič, si dnes vypočul rozsudok v kauze nazerania do účtov bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka. Rybanič vtedy nazeral na podozrivé transakcie na týchto účtoch. Súd ho už v minulosti za tento čin odsúdil na tri roky s podmienkou. Rybanič sa voči tomuto rozsudku odvolal a dnes si vypočul ten finálny.


Trojčlenný senát Krajského súdu (KS) v Bratislave rozhoduje v utorok na svojom verejnom zasadnutí o odvolaní Filipa R., asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS) voči minuloročnému rozsudku Okresného súdu (OS) Bratislava V. Tento nižší súd ho 25. septembra 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. OS Bratislava V mu zároveň vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou.

„Rešpektujem rozhodnutie súdu, aj keď s ním nesúhlasím. Odvoláme sa," vyhlásil po vtedajšom rozsudku bývalý asistent poslanca Jozefa Rajtára za SaS, ktorý dostal zároveň päťročný zákaz vykonávať prácu v akomkoľvek bankovom subjekte, kde by takéto tajomstvo mohol porušiť.

Robert Kaliňák a Filip Rybanič
PRÁVE TERAZ Rybanič si
Zdroj: SITA/archív


O odvolaní asistenta poslanca Filipa Rybaniča by sa malo rozhodnúť v utorok


"Zastávam názor, že postup polície na začiatku vyšetrovania bol nezákonný, ako aj prehliadka motorového vozidla. Navrhujem, aby odvolací súd zrušil napadnutý rozsudok a vec vrátil na prvostupňový súd, resp. bol obžalovaný oslobodený spod obžaloby. Alternatívne, aby odvolací KS vec predložil Súdnemu dvoru Európskej únie," uviedol vo svojom záverečnom návrhu obhajca asistenta Marek Para. Na druhej strane, zástupca krajskej prokuratúry (KP) navrhol odvolanie zamietnuť.

Predseda senátu KS v utorok rozhodol, že na rozdiel od pojednávaní na prvostupňovom OS Bratislava V bude utorkové zasadnutie verejné a vylučovať verejnosť a novinárov nebude. Z dôvodu, že sa už nebudú preberať informácie, ktoré by podliehali bankovému tajomstvu. Na odvolacom konaní sa zúčastňuje nielen neprávoplatne odsúdený asistent, poslanec Rajtár a aj jeho stranícky kolega v NR SR Alojz Baránik. KS sa na úvod oboznamoval s listinnými dôkazmi a zástupca KP a obhajoba nemali už ďalšie návrhy na dokazovanie.

Podľa minuloročného verdiktu sa asistent mal tiež verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) a nemal by päť rokov pracovať v inštitúciách, v ktorých sa oboznamuje s bankovým tajomstvom. Rozsudok však nebol právoplatný, Filip R. už vlani v septembri avizoval, že sa odvolá.

Pozeral na viaceré účty

Filip R. vtedy zdôraznil, že na súde sa snažili dokázať jeho nevinu, na čo mal podľa neho súd prihliadnuť. Nikde sa podľa jeho slov ale nepíše, čo vlastne vyzradil. Súd skonštatoval, že Filip R. v banke urobil screenshoty a posunul ich ďalej. Poslanec Rajtár celý súdny proces kritizoval. Sudkyňa podľa neho na obžalovaného nazerala ako na vinného. "Od začiatku volala Filipa páchateľom," podotkol Rajtár, ktorý opätovne odmietol, že by svojho asistenta navádzal na trestný čin. V procese odmietol vypovedať.

Podobné aktivity vyvíjal asistent smerom k bankovým účtom exministra financií Jána Počiatka, právoplatne odsúdeného a najnovšie obvineného podnikateľa Ladislava B. a napokon aj v kauze televíznych zmeniek obžalovaného podnikateľa Mariana K. Asistent do komerčnej banky nastúpil v roku 2013 a do účtov uvedených osôb mal prístup, keď ich podľa banky a prvostupňového súdu zneužil v roku 2016.

Dnešný rozsudok

Filip Rybanič sa dnes zúčastnil odvolacieho pojednávania, na ktorom sa dozvedel konečný rozsudok. Krajský súd (KS) v Bratislave na svojom verejnom zasadnutí odsúdil Filipa Rybaniča, asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS), na trojročný trest s jednoročným odkladom a skúšobnou lehotou. Senát KS čo sa týka trestu tak úplne nepotvrdil minuloročný rozsudok Okresného súdu (OS) Bratislava V, ktorý asistenta uznal vinným zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Rybanič sa zároveň podľa portálu tvnoviny.sk nemusí ospravedlniť bývalému šéfovi rezortu vnútra Robertovi Kaliňákovi.

"Musím povedať, že z môjho pohľadu sa súd nezaoberal jednou dôležitou vecou. Najdôležitejším pravidlom je ochrana banmkového tajomstva. Ja mám trochu iný názor. Podľa mňa je najvyššie pravidlo ochrana pred praním špinavých peňazí. Súd mohol aj do tohto pomeru dať ten výrok, že čo je dôležitejšie," povedal po rozsudku Rybanič. "Zvažujeme mimoriadny opravný prostriedok," vyhlásilna margo rozsudku odsúdený bývalý asistent Jozefa Rajtára.

Rybanič mal podľa medializovaných informácií ako zamestnanec komerčnej banky preniknúť do účtu vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka. Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách.

Svoj názor na sociálnej sieti prezentovala aj predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

 

PRÁVE TERAZ Rybanič si
Zdroj: Facebook/Natália Blahová

Počínanie Rybaniča pre nás ostáva konaním vo verejnom záujme, tvrdí SaS

Strana SaS berie utorkové rozhodnutie súdu v kauze Filipa Rybaniča, asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS), na vedomie, jeho počínanie však naďalej vníma ako konanie vo verejnom záujme. Víta tiež, že súd označil postup polície v prvý deň Rybaničovho zaistenia za nezákonný. Informoval o tom hovorca strany Róbert Buček.

"Súd nechcel vytvoriť precedens, aby sa zverejňovali bankové prevody, ale implicitne uznal špeciálnu situáciu a zmiernil Filipovi Rybaničovi trest," myslí si Rajtár. Súd však podľa neho nezobral do úvahy, že najvyššou pracovnou povinnosťou zamestnanca banky je zaoberať sa podozreniami z prania špinavých peňazí a financovania terorizmu.

Zničený osobný aj profesionálny život

Strana Smer-SD na sociálnej sieti k rozsudku zverejnila svoje stanovisko. V ňom kritizujú skôr Jozefa Rajtára ako Filipa Rybaniča, ktorého viackrát nazvali neskúseným chlapcom.

PRÁVE TERAZ Rybanič si
Zdroj: Facebook/Smer - SD


Galéria

Filip Rybanič Robert Kaliňák a Filip

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články