°C

Pondelok, 26. október 2020. Meniny má Demeter, zajtra Sabína.

V niektorých bytovkách na Mukačevskej ulici v Prešove vykonávajú revízne skúšky

Zdroj: TASR – Milan Kapusta
09.12.2019 16:25

PREŠOV – V niektorých bytovkách na prešovskej Mukačevskej ulici, kde vybuchol plyn, vykonávajú počas pondelka revízne skúšky. Týka sa to vchodov číslo 5, 11 a 13. Ak dopadnú dobre, obyvatelia sa budú môcť v krátkom čase nasťahovať späť do bytov, ako priblížil hovorca mesta Vladimír Tomek. Vchod číslo 9 zatiaľ nie je možné sprístupniť na bývanie.


Ako povedal Tomek, všetkým obyvateľom zasiahnutým piatkovým (6. 12.) výbuchom, ktorí požiadali mesto o pomoc so zabezpečením bývania, bolo poskytnuté núdzové bývanie. „Všetkým rodinám z neobývateľnej bytovky číslo 7, ktoré požiadali mesto Prešov o pomoc v otázke dlhodobého bývania, hľadáme náhradné bývanie a v krátkom čase im budú prideľované konkrétne byty,“ spresnil.

V niektorých bytovkách na
Zdroj: TASR – Milan Kapusta

Obyvatelia vchodu číslo 9 na Mukačevskej ulici sa zatiaľ nebudú môcť nasťahovať späť do svojich bytov, pretože sa tento vchod nachádza v bezprostrednej blízkosti bytovky, ktorá má po výbuchu plynu a následnom požiari narušenú statiku a môže sa zrútiť. Obyvatelia bytového domu číslo 3 budú mať v pondelok podvečer bytovú schôdzu, kde okrem iného dostanú potrebné pokyny, ako majú postupovať, aby sa v čo najkratšom možnom čase mohli vrátiť späť do svojich bytov.

V niektorých bytovkách na
Zdroj: TASR – Milan Kapusta

V tejto chvíli je podľa Tomeka veľmi predčasné hovoriť o výstavbe novej bytovky. Pripomenul, že po výbuchu je kompletne neobývateľná a je extrémne nebezpečné, aby do interiéru tohto bytového domu vstupovali ľudia. „Dôkladne zvažujeme ďalší postup v úzkej spolupráci so statikmi a požiadali sme aj o spracovanie ďalších súdnoznaleckých statických posudkov. Do úvahy prichádzajú viaceré alternatívy, budeme však preferovať také riešenie, ktoré v žiadnom prípade neohrozí zdravie ani životy ľudí,“ povedal.

V niektorých bytovkách na
Zdroj: TASR – Milan Kapusta

Z vyzbieraných peňazí počas uplynulého víkendu vyplatili 200 eur každej rodine z bytového domu číslo 7 na zabezpečenie najnevyhnutnejších potrieb vrátane liekov. Pri ďalšom poskytovaní finančnej pomoci pre dotknuté rodiny bude radnica podľa vlastných slov v prvom rade riešiť potreby ľudí, v druhom rade ich nehnuteľnosti a ako posledné chce riešiť škody na autách.

V niektorých bytovkách na
Zdroj: TASR – Milan Kapusta

Na oficiálny účet mesta Prešov na pomoc ľuďom zasiahnutým výbuchom bolo približne do pondelkového poludnia poslaných viac ako 1,4 milióna eur. Mestu prišiel na účet aj jeden milión eur ako avizovaná finančná pomoc z Úradu vlády SR. Ďalších 100.000 eur odsúhlasili poslanci Košického samosprávneho kraja a 50.000 eur odobrilo Prešovu aj Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja.

Plyn vybuchol v piatok v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke. Nešťastie si vyžiadalo sedem obetí, jedna osoba je nezvestná a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov. Časť z nich sa do bytov vrátila.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články