Nedeľa, 1. august 2021. Meniny má Božidara, zajtra Gustáv.

Prešov dostal od darcov vyše 1,4 milióna eur, prišli aj peniaze od vlády

Zdroj: Polícia SR
09.12.2019 16:30

PREŠOV - Na oficiálny účet mesta Prešov na pomoc ľuďom zasiahnutým piatkovým (6. 12.) výbuchom domu na Mukačevskej ulici bolo približne do pondelkového poludnia poslaných viac ako 1,4 milióna eur. Mestu prišiel na účet aj ďalší jeden milión eur ako avizovaná finančná pomoc z Úradu vlády SR. Potvrdila to primátorka Prešova Andrea Turčanová.


„Naše kolegyne už ráno, kým som odišla na zasadnutie Prešovského samosprávneho kraja (PSK), navrhovali, akým spôsobom a modelom by sme mali postupovať, aby sme naozaj pomohli tým, ktorí boli postihnutí najviac, ale aby sme dokázali pomôcť aj tým, ktorí majú len rozbité okná alebo poškodené autá,“ povedala s tým, že prerozdeľovať budú aj peniaze z ďalších zbierok a príspevkov.

Zhorený bytový dom dnes
Zdroj: TASR - František Iván

Pripomenula, že ak by aj nedošlo k zbúraniu bytovky, v ktorej plyn vybuchol, je neobývateľná a obývateľná ani nebude. Všetky rodiny, ktoré v tomto bytovom dome bývali alebo vlastnili byty, si budú musieť zabezpečiť nové bývanie. „Chceme šesť mesiacov uhrádzať nájomné vo výške 300 eur, aby mohli uhradiť akékoľvek nájomné a náklady spojené s bývaním už kdekoľvek, či budú v mestskom byte alebo v nejakom inom,“ povedala primátorka.

Prešov dostal od darcov
Zdroj: Polícia SR

Presné čísla tých, ktorým výbuch spôsobil materiálne škody, zatiaľ nie sú známe. Patria medzi nich aj obyvatelia bytov či školy v okolí bytového domu na Mukačevskej 7. Podľa nej škody, no v menšom rozsahu, vznikli aj v bytových domoch 3, 5, 9, 11 a 13 i ďalších. Škody vzniknuté na budovách škôl chce mesto riešiť prostredníctvom poistiek.

Mesto naďalej aktualizuje informácie

Mesto Prešov naďalej na svojej webovej stránke aktualizuje informácie a pokyny pre dotknutých obyvateľov. Tí z bytoviek v okolí Mukačevskej 7, ktorí majú dôsledkom výbuchu rozbité alebo poškodené okná, môžu kontaktovať priamo správcu svojho bytového domu. Spoločnosť Spravbytkomfort Prešov zabezpečila firmu, ktorá bude od pondelka zameriavať okná v jednotlivých bytoch, aby zrealizovala ich zasklievanie. V prípade individuálnej výmeny budú náklady po predložení potrebných dokumentov uhradené z poistky bytového domu.

Polícia na sociálnej sieti uviedla, že zničené, respektíve poškodené doklady v dôsledku výbuchu a požiaru obytného bloku budú počas stránkových hodín v nasledujúcom týždni vybavovať v zrýchlenej forme a bez poplatku, a to na klientskom centre Námestie mieru č. 3 v Prešove.

Plyn vybuchol v piatok v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke. Nešťastie si vyžiadalo niekoľko ľudských životov a desiatky zranených. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov. Časť z nich sa do bytov vrátila.


Galéria

Zhorený bytový dom dnes

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články